Halkbank avukatları ABD'deki davada reddihakim başvurusu yapacak

ABD'deki Halk Bankası davasında savunma avukatları, 14 Temmuz'da reddihakim başvurusu yapacak.01-07-2020 09:02

ABD savcıları tarafından İran yaptırımlarını ihlal etmeye yardımla suçlanan Halkbank davasında savunma avukatları, 14 Temmuz'da reddihakim başvurusu yapacak.

New York Güney Bölgesi Mahkemesinin baktığı davada, bugün telekonferans yoluyla duruşma yapıldı. Yargıç Richard Berman, taraflardan davanın görülmeye başlanması için tarih belirlemelerini istedi.

Halkbank'ı temsil eden Williams&Connolly hukuk firmasından avukat Robert Cary, davanın görülmesine Mart 2022'de başlanmasını teklif etti, savcılık makamı ise gecikmenin gereksiz olduğunu belirterek Şubat 2021'i önderdi.

Bunun üzerine Yargıç Berman, davanın ne zaman görüleceğine daha sonra karar vereceğini dile getirerek, Halkbank avukatlarına talep ettikleri reddihakim başvurusunu 14 Temmuz'a kadar yapabileceklerini, savcılığın 28 Temmuz'a kadar cevap hakkı olduğunu ve söz konusu talebi ağustos ayında karara bağlayacağını söyledi.

NE OLMUŞTU?

ABD’nin İran yaptırımlarını ihlal ettiği etmekle suçlanan Halkbank ile ilgili soruşturmanın da bulunduğu dosyalarla da ilgilenen Geoffrey Berman, ABD Başkanı Donald Trump tarafından görevden alınmıştı.

Beyaz Saray’ın eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton, Trump’ın Erdoğan’a bu konuda söz vermiş olduğunu açıkladı. Bolton, Berman’ın tartışmalı bir şekilde görevden alınmasının nedenlerinden biri olarak, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Donald Trump arasında geçen konuşmaları gösterdi.

“Erdoğan, Halkbank üzerindeki baskıyı kaldıracak bir anlaşma istiyordu” diyen Bolton, Aralık 2018’deki bir görüşme esnasında Trump’ın Erdoğan'a, “New York savcıları hep Obama’nın adamı. Onların yerine benim yerleştireceğim kişileri bekle, bu meseleyi halledeceğiz” dediğini belirtti.