Halk kürtaj yasağına son verdi

İrlanda'da 'kürtaj' referandumunun sonucu belli oldu.26-05-2018 23:03

Dünyanın en katı kürtaj yasalarından birine sahip İrlanda’da, kürtaj yasağının kaldırılması için düzenlenen referandumdan ezici çoğunlukla ‘Evet’ oyu çıktı. Sandık başı anketlere göre, halkın yaklaşık yüzde 70’i kürtaj yasağının kaldırılması yönünde oy verdi.

Anayasaya 1983’te yine bir referandumla eklenen 8’inci düzenleme maddesinin kaldırılıp kaldırılmamasının sorulduğu referandumda, ‘Kürtajın hayati tehlike hariç her durumda yasak olmasını’ öngören bu maddenin kaldırılması, yaklaşık 35 yıl sonra halkın yaklaşık yüzde 68’inden destek buldu. ‘

‘SESSİZ DEVRİMİN ZİRVESİ’

Yasağın kaldırılmasını destekleyen Başbakan Leo Varadkar, sonuçların kesinleşmesinin ardından, yeni yasanın 2018 sonuna dek yazılmış olacağını açıkladı. Varadkar, “Halk konuştu… Gördüğümüz şey, İrlanda’da son yıllarda meydana gelmekte olan sessiz devrimin zirve noktası” dedi.

İrlanda’da kürtaj 2013 yılına dek her durumda yasaktı. 2013’teyse, annenin hayatının tehlikeli olduğu durumlar için yasa yumuşatılmıştı. Ülkede her yıl 3 bin kadının kürtaj olmak için İngiltere’ye gittiği, birçoklarının da internetten yasadışı kürtaj hapları aldığı belirtiliyor.