Haklarını isteyen 200’ü aşkın işçiyi çıkardılar

Ücretleri ödenmediği için haklarını talep eden 200’ü aşkın işçiyi işten çıkardılar17-09-2018 09:15

Aylardır ücretleri ödenmeyen ve fabrika önünde eylem yapan 200’den fazla CSUN işçisi işten çıkarıldı. 380 işçinin çalıştığı ve DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Tuzla’daki Çin sermayeli fabrikada işçiler, 4.5 aydır ücretlerini alamıyordu. Daha önce ise 120 işçi işten atılmıştı.

Çin sermayeli güneş panelleri üreten ve aylardır üretim yapılmayan fabrikada çalışan işçiler “daralma” bahanesiyle işten çıkarıldı. İşçilere tek tek işten atıldığına dair fesih tebligatı gönderildi.

Tebligatta, “Bildiğiniz üzere şirketimiz birkaç aydır üretim ve operasyonda ciddi problemler yaşamakta olup söz konusu problemler kısa vadede çözülebilecek gibi gözükmemektedir. Bu nedenlerden ötürü, şirket yönetimi tarafından şirkette küçülmeye gidilmesine ve bu hususta gerekli işlemlerin yapılmasına karar verilmiştir” denildi.

KIDEM VE İHBAR TAZMİNATLARI DA ÖDENMEDİ

Evrensel’in haberine göre işçiler, ödenmeyen ücretleri ile kıdem ve ihbar tazminatlarını da alamadı. Ücretleri ödenmeyen CSUN işçileri Haziran ayından bu yana fabrika önünde dönüşümlü olarak nöbet tutuyordu.