Hakkında tecavüzden soruşturma açılan profesör görevden uzaklaştırıldı

Selçuk Üniversitesi’nde Prof. Dr. H.S.Ç, öğretim üyesi Ö.H.’ye cinsel saldırıda bulunduğu iddiasının ardından görevinden uzaklaştırıldı.08-09-2020 13:27

Selçuk Üniversitesi’nde Profesör ünvanıyla akademisyenlik yapan H.S.Ç., üniversitenin öğretim üyesi Ö.H.’ye tehdit, şantaj ve tecavüz uyguladığı iddiasıyla Ö.H. tarafından Cumhuriyet Savcılığı'na şikayet edildi. Üniversite yönetimi, iki öğretim üyesini de görevden uzaklaştırdı.

Ö.H., mart ayında Cumhuriyet Başsavcılığı'na aynı fakültede görevli Prof. Dr. H.S.Ç. hakkında 'tehdit, şantaj ve tecavüz' suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu. Ö.H. yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

"Selçuk Üniversitesinde akademisyen olarak görev yapmaktayım. H.S.Ç.'yi 20 yıldır tanırım. Aynı zamanda da meslektaşım olur. 2016 yılının Mart ayında duygusal anlamda bir yakınlaşmamız oldu. Daha sonra da kendisinden ayrılmaya karar verdim. H.S.Ç. bunu kabul etmedi. Elindeki fotoğraf ve videolarımı aileme, iş arkadaşlarıma ve tüm tanıdığım kişilere göndereceğini belirterek, tehdit ve şantajda bulundu. Bu tehdit ve şantajlara boyun eğerek H.S.Ç. ile olan ilişkimi devam ettirmek durumunda kaldım. 2016 Kasım ayında kongre için gittiğimiz Antalya'da kaldığımız otelde, 2017 Mayıs ayında Bursa'da katıldığımız bir kongre için kaldığımız otelde ve 2017 Temmuz ayında makam odasında olmak üzere toplamda 3 kez bana tecavüz etti. 2018 yılı Mayıs ayı içerisinde ilişkimi tamamen bitirdim. Ancak H.S.Ç. sürekli cep telefonundan arayarak, mesaj atarak, tehdit, hakaret ve şantajda bulunmaya devam etti. 2018 yılında eşimden de boşandım. Son olarak 2020 yılının Şubat ayında arayıp mesaj atmıştır. Bu zamana kadar korktuğum ve utandığım için polise gidemedim."