Hakkari’de askerler çobana ateş açtı: Bir çocuk ve çoban vuruldu

Derecik'te askerlerin açtığı ateş sonucu çoban Şahap Şendol ile daha önce abisi askerler tarafından vurulan 17 yaşındaki Celil Ekinci yaralandı. 20-05-2021 10:29

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırında bulunan Hakkari’nin Derecik ilçesinde askerlerin açtığı ateş sonucu çoban Şahap Şendol (23) ve Celil Ekinci (17) yaralandı.

Edinilen bilgilere göre olay Hacı Bey köyünün Derindere mezrasında 18 Mayıs'ta saat 07.20 sularında yaşandı. Sınır hattında kaybettiği hayvanlarını arayan çoban Şahap Şendol ile sigara ticareti yapan Celil Ekinci'ye askerler tarafından ateş açıldı. "Uyarı" yapılmadan açıldığı iddia edilen ateş sonucu her iki kişi de yaralandı. Yaralılar, bölgeye gelen yurttaşlar ve yaralıların yakınları tarafından IKBY'de bulunan bir hastaneye kaldırıldı. Elinden yaralanan Şendol'un taburcu olduğu öğrenilirken, karnından yaralanan Ekinci'nin tedavisinin halen devam ettiği aktarıldı.  

AYNI BÖLGEDE ABİSİ DE VURULMUŞTU

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milltevekili Sait Dede, Celil Ekinci'nin yaralanmasına ilişkin görüntüleri paylaştı. HDP'li Dede, askerlerin Ekinci'ye müdahale eden yakınlarına bağırdığı duyulan görüntüleri şu ifadeler ile paylaştı: "Görüntüler yine Derecik'ten, sınır hattında silahsız sivil iki gencimiz askerler tarafından açılan ateşle vuruldu. İmha konseptiyle uyum içinde ilerleyen ve failleri elbirliğiyle koruyarak cesaretlendiren yargıya soruyorum hangi yasalara göre hareket ediyorsunuz, hani yaşam hakkı!” 

Ekinci'nin, yine aynı bölgede 31 Aralık 2020'de askerlerin açtığı ateş sonucu yaralanan Reşat Ekinci'nin kardeşi olduğu öğrenildi.  

'ÖNCE ATINI SONRA KENDİSİNİ VURDULAR'

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, Ekinci’nin abisi Reşat Ekinci, “Küçük kardeşim sabahın erken saatlerinde atıyla birlikte IKBY'ye geçmiş. Daha sonra, hayvanlarını kaybeden ve akrabamız olan çoban Şahap Şendol’u görüp sınırın Türkiye tarafına geçmek için yanına gitmiş. Köye dönmek için kullandıkları yol güzergahında bulunan karakoldan herhangi bir uyarı yapılmadan ateş açılmış. İlk ateşte kardeşimin üzerinde bulunduğu atı vuruluyor. Kardeşim de sırtından vuruluyor, kurşun göğsünden çıkmış" diye aktardı.  

'BÖLGEDEKİ ASKERLER MÜDAHALEDE BULUNMADI'

Kardeşi ve çoban Şendol'un saatlerce yaralı olarak yerde kaldıklarını aktaran abi Ekinci, bölgedeki askerlerin ise herhangi bir müdahale bulunmadığını kaydetti. Ekinci, sonrasında yaşananları ise şöyle anlattı:

“Askerler kardeşimi ve Şahap'ı öldürmek için ateş etmişler, olayı akrabalarımız bize telefon açtıktan sonra öğrendik. Bölgeye gittiğimizde her iki atımızı öldürmüşlerdi ve kardeşim de Şahap da yaralı bir şekilde atların yanında bekletmişlerdi. Yaralılarımızı IKBY'den gelen yurttaşlar sırtlarında taşıyarak, bölgede bulunan hastaneye kaldırdılar. Kardeşim halen orada tedavi görüyor."