Hakkari dağlarındaki buzullar eriyor: 73 yılda yüzde 75 kütle kaybı

TCK Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Ahmet Ertek, 2009’da 1.5 km olan buzul uzunluğunun şimdi 900 metreye kadar düştüğünü ifade etti.21-07-2021 10:29

Hakkari'deki Cilo Dağları'nda yapılan arazi çalışmalarında buzul gölleri ve vadilerinde erime tespit edildi. 70 yıl önce 4 kilometre olan buzul uzunluğunun, 900 metreye kadar düştüğü kayıtlara geçti.

Türk Coğrafya Kurumu (TCK), iklim krizinin Türkiye'deki buzullara olan olumsuz etkisini incelemek için Hakkari'deki Cilo Dağları'nda 5 günlük bir arazi çalışması yaptı. Coğrafya öğretmenlerinin yer aldığı ekip, Yüksekova’da sazlık ve bataklık alanları gezdi; 3 bin 794 metre yüksekliğindeki Sat Dağları’nın buzul göllerini inceledi. Cilo Buzul Vadisi’ndeki şelale bölgesinde ve buzullarda da incelemeler yapan ekip, buzullardaki gerilemeleri yerinde tespit etti. 3 bin 50 metredeki Gelyano Buzul Gölü’nde buzul çatlakları, buzul çizikleri ve buzul cilalama izleri belirlendi.

73 YILDA YÜZDE 75 KÜTLE KAYBI GÖRÜLDÜ

TCK Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Ahmet Ertek, Milliyet gazetesinden Gökhan Karakaş'a çalışmayla ilgili bilgi verdi. Buzulların, buzul vadilerinin ve buzul göllerinin iklim değişikliğinden olumsuz etkilenmeye devam ettiğini ifade eden Doç. Dr. Ertek "Cilo’nun kuzey buzullarında ciddi erime tespit ettik. 18 bin yıl önce Pleistosen Buzul Çağı’nda 10 kilometreyi bulan Suppa Durek (Erinç Buzulu) Buzulu, 1948’de Sırrı Erinç hocamız 4 km ölçtü. 73 yıl sonra biz yüzde 75 kütle kaybı gördük. Kayıp öylesine hızlı ki 2009’da 1.5 km’lik buzul uzunluğu şimdi 900 metreye kadar düştü¨ ifadelerini kullandı.