Hakan Gülseven: Hapse girmem gerekiyor

Gazeteci Hakan Gülseven, Yurt gazetesi yasal sorumlusu olduğu dönemde hakkında açılan davalarda verilen cezaların ödenmemesi nedeniyle hapse girmeyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.12-07-2018 13:18

RED dergisi yazarı Hakan Gülseven, bir dönem Sorumlu Yazıişleri Müdürlüğü yaptığı Yurt Gazetesi’nde, gazetenin sahibi CHP’li Durdu Özbolat’ın gazetede yayınlanmış bazı haberler hakkında verilen cezaları ödemeyi reddetmesi üzerine cezaevine girmeyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Gülseven şunları söyledi:

“Günlük yayınlanan Yurt Gazetesi’nin sorumlu yazıişleri müdürlüğünü yürüttüğüm dönemde gazetede yayınlanan haberlerden bazılarına açılmış ve sonuçlanmış davalar nedeniyle ağır para cezalarının muhatabıyım. Gazete patronu Durdu Özbolat ödemesi gereken bu para cezalarını ödemediği için, o dönemdeki sorumlu müdür olarak yaklaşık 12 senelik hapis cezası ile yüz yüze kalmış bulunuyorum.”

‘MEDYA TARİHİNDE BİR İLK’

“Bu durum, Türkiye’deki demokrasinin vahim halini özetlediği gibi, kendisini “Bağımsız, Muhalif, Halkçı” diye tanımlayan Yurt Gazetesi’nin ve onun patronunun halini de ortaya koyuyor. Türkiye medya tarihinde bir ilki yaşıyoruz: Gazetenin aldığı cezalar, işi sadece gazeteyi yargı karşısında temsil etmek olan sorumlu müdürün sırtına yıkılıyor. Bugüne kadar en pespaye yayınların patronları bile böyle bir yola tenezzül etmemiş, bu cezaların ödenmesini bir şeref ve haysiyet sorunu olarak görmüştür. Yurt Gazetesi’nin ve patronu Durdu Özbolat’ın böyle bir sorunu olmadığını anlamış bulunuyoruz.”

CHP’Yİ TUTUM ALMAYA ÇAĞIRDI

Özpolat’ın CHP Milletvekili olduğu ve parti yönetiminde bulunduğuna dikkat çeken Gülseven, CHP’yi tavır almaya çağırarak şunları söyledi:

“Durdu Özbolat sadece bir gazete patronu değildir. CHP’den milletvekilliği yapmıştır. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu idaresindeki CHP Parti Meclisi’nde yer almıştır. Ve son olarak, CHP’nin Cumhurbaşkanlığı adayı Muharrem İnce, genel başkanlığa adaylığını koyduğu son CHP Kongresi’nde bu şahsı kendi listesinden Parti Meclisi’ne aday göstermiştir. Türkiye’yi yönetme iddiasında olan ve “hak, hukuk, adalet” lafzını şiar haline getiren CHP yönetiminin ve Cumhurbaşkanlığı adayının, en üst parti organlarından birinde yer verilen/aday gösterilen bu şahsa kefil oldukları, bu kefaletten kaynaklı sorumlulukları bulunduğu pekala söylenebilir. CHP’den hâlâ siyasi ikbal beklentisinde olan bu şahsa ilişkin olarak CHP’nin alacağı tutum, CHP’nin niteliği hakkında da bir fikir verecektir.”

‘YALNIZCA BEN DEĞİLİM’

“Durdu Özbolat’la ilgili sorun sadece şahsımla sınırlı değildir. Yurt Gazetesi’nde çalışan –aralarında benim de bulunduğum- pek çok gazetecinin emeği gasp edilmiş, maaşları ve yasal hakları ödenmemiştir” diyen Gülseven şöyle devam etti: “Dahası, gazete hakkında açılan davaları takip eden avukatlara Durdu Özbolat tarafından davalardan el çektirilmiş, davalar takip edilmemiş, mahkeme harçları bile benim ve diğer davalı çalışanların üzerine bırakılmıştır.

Hal böyleyken, yine Yurt Gazetesi’nde, yazdığım bir köşe yazısı dolayısıyla açılan bir dava, takip edilmediği için cezayla sonuçlandı. Gazete patronu para cezasını-alacaklarıma mahsuben bile-ödemediği için geçen ay hapse atıldım. Öğrencilik yıllarımda ODTÜ’de birlikte mücadele yürüttüğüm arkadaşlarım dayanışma göstererek 7 bin liralık bu cezayı aralarında toplayıp yatırdıkları için serbest bırakıldım.”

‘HAPSE GİRMEM GEREKECEK’

“Şimdi yüz yüze olduğum ve sadece gazetenin sorumlu yazıişleri müdürü olduğum için üzerime yüklenen yaklaşık 90 bin liralık ceza ise eş-dost tarafından ödenemeyecek kadar fazladır. Hapse girmem gerekecek. Zor günler gördük, bu zorluğu da aşarız. Lakin vurgulamak isterim ki, bunun utancı, mevcut ceberut düzenin olduğu kadar, düzenle işbirliği halinde hapse girmeme yol açan CHP’li sermayedar Durdu Özbolat’ın üzerindedir.”

BOYKOT ÇAĞRISI

“CHP aynı utanca ortak olmak istemiyorsa, bu şahısla olan ilişkisini değerlendirmelidir” diyen Gülseven sol kurum ve kitle örgütlerine çağrı yaptığ açıklamasında, yurttaşlara da Yurt gazetesi sitesini boykot etmeye çağırdı:

“Yine aynı biçimde, burada adını söz konusu şahısla yan yana anmaktan hicap duyacağım ve bu şahsın bulaştığı kimi sol kurum ve kitle örgütlerini Durdu Özbolat’la ilişiklerine son vermeye ve bunu ilan etmeye çağırıyorum.

Son olarak, tüm duyarlı vatandaşları, Yurt Gazetesi’ni ve internet sitesini boykot etmeye davet ediyorum.”