Hak örgütlerinden Selçuk Kozağaçlı açıklaması

İnsan hakları örgütleri, aralarında Gülmen ve Özakça’nın da olduğu çok sayıda mağdurun avukatlığını üstlendiği gerekçesiyle gözaltına alındığını belirttikleri ÇHD Genel Başkanı Kozağaçlı’nın derhal serbest bırakılmasını istedi.09-11-2017 14:30
İleri Haber

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Avukat Selçuk Kozağaçlı’nın gözaltına alınmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Kozağaçlı’nın, görevlerinden ihraç edildikleri için bir yıldır mücadele eden eğitimciler Semih Özakça ile Nuriye Gülmen’in de aralarında olduğu çok sayıda hak arayışçısının avukatı olduğu nedeniyle gözaltına alındığını düşündüklerine belirten hak örgütleri, avukatın derhal serbest bırakılmasını istedi.

Soruşturmanın gizliliği gerekçesiyle hala avukata yöneltilen suçlamanın ne olduğunun muğlak olduğuna işaret eden İHD ve TİHV, ortak açıklamasında şunları kaydetti:

“OHAL KHK’ları ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği’nin Genel Başkanı Av. Selçuk Kozağaçlı 8 Kasım 2017 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınmıştır. Soruşturmanın gizli olduğu belirtilerek somut suçlamanın ne olduğu halen açıklanmamıştır.

OHAL koşullarında başta kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı olmak üzere suçsuzluk karinesi sık sık ihlal edilmekte ve toplumsal muhalefet kesimleri hak savunucularına yönelik yargı baskısı kesintisiz olarak uygulanmaktadır. Maalesef bu sefer de Av. Selçuk Kozağaçlı hedef olmuştur.

Kurumlarımız bünyesindeki başta İstanbul Protokolü eğitimlerine eğitici olarak katkı sunan, insan hakları savunucusu olarak işkenceye karşı mücadele eden, uzun yıllardır avukatlık mesleği ile ilgili bir kurum temsilciliğini üstlenen insan hakları savunucusu bir avukatın gözaltına alınması kabul edilemez.

‘NURİYE, SEMİH VE ÇOK SAYIDA DİRENİŞÇİNİN AVUKATI OLDUĞU İÇİN’

Av. Selçuk Kozağaçlı’nın KHK’lar ile kamudaki görevlerinden ihraç edildikleri için 246 gündür açlık grevini sürdüren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile yine aynı gerekçe ile yaklaşık bir yıldır Ankara Yüksel Caddesi’nde direnen çok sayıda insanın avukatlığını üstlenmesinin bu gözaltında etkisi olduğunu düşünmekteyiz.

Avukat Selçuk Kozağaçlı derhal serbest bırakılmalıdır.”