Hacı Bektaş Veli Derneği’nden suç duyurusu

Hacı Bektaş Veli Derneği’nden suç duyurusu

Bahçelievler Hacı Bektaş Veli Kültür ve Tanıtma Derneği, AKP'li Kaynar'ın ifadelerine karşı basın açıklaması düzenledi.

Ersan Kınık - @ErsanKinik

AKP’li İBB Belediye Meclis üyesi Muhammet Kaynar’ın, Bektaşilere yönelik hakaret içeren ifadelerde bulunmasına karşı Bahçelievler Hacı Bektaş Veli Kültür ve Tanıtma Derneği basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasını Bahçelievler Hacı Bektaş Veli Kültür ve Tanıtma Derneği Başkanı Ufuk Emre Bektaş yaptı. Kaynar’ın İBB meclisinde, bir başka meclis üyesine dönerek “Bektaşi’nin ayet okuması gibi yarısını okuyarak bu işi geçiştirmeye çalışıyorsun” demesine tepki gösteren Bektaş, “Kaynar’ın dilinden adeta çamur deryası gibi akan bu sözleri gaf olarak değil gaflet olarak yorumlamak daha doğru olacaktır” ifadelerini kullandı.

‘İNSANLIKTAN UZAK BU ZİHİN DERYALARI İLK KEZ TEŞHİR OLMUYOR’

Bektaş konuşmasının devamında “O sözler bu zihniyet tarafından ilk kez söylenmiş değil. Kapkara ve insanlıktan uzak zihin deryaları ilk kez teşhir olmuyor. Bu cesareti kimden nereden aldığını Alevi-Bektaşi toplumu biliyor ve hesap soracağı günü bekliyor.” dedi.

‘TEPKİMİZ BU AÇIKLAMAYLA SINIRLI KALMAYACAK’

Cemevlerinin ibadethane sayılmasına dair önerinin de “bu zihniyet” tarafından reddedildiğini hatırlatan Bektaş, şu sözleri kaydetti:

“Öteki gördüğü, kendisine benzetemediği tüm kimlikleri ve inançları hor gören, şeytanlaştıran tekfir zihniyeti dün Alevilerin ibadethanesine cümbüş evi diyordu, sonraki gün Alevinin lokması yenmez diyordu bugün de İBB meclisinde kendisini teşhir etti. Aynı mecliste 2020 yılı Ocak ayında cemevlerinin ibadethane sayılmasına dair önerinin de yine aynı zihniyet tarafından reddedildiğini unutmamak gerekir.”

Tepkilerinin yalnızca bu basın açıklamasıyla sınırlı kalmayacağına dikkat çeken Bektaş, her türlü hukuki sürecin takipçisi olacaklarını vurguladı ve Alevi – Bektaşi toplumunun kimliğine, inancına ve değerlerine yapılan hakaretlere sandıkta da cevap vereceklerini hatırlattı.

NE OLMUŞTU?

AKP’li İBB Meclis Üyesi ve Hukuk Komisyonu Başkanı Muhammet Kaynar, İBB Meclisi’nde yaptığı konuşmada “Tahsislerle ilgili gelen talebin tamamını okumadı. Aynı Bektaşilerin hayat okuması gibi yarısını okuyarak bu işi geçiştirmeye çalışıyorlar” ifadelerini kullanması üzerine kamuoyunda büyük tepki uyandırmıştı.