HaberTürk TV'de MHP krizi: Ankara Temsilcisi görevden alındı, Genel Yayın Yönetmeni istifa etti

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ulvi Yönter'in Habertürk TV Ekonomi Müdürü Ebru Baki'yi ağır ifadelerle hedef aldığı açıklamalarına tepki gösteren Habertürk TV Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir'den görevden alındı. HaberTürk Genel Yayın Yönetmeni Kürşad Oğuz da istifa etti.06-05-2021 10:25

AKP iktidarının küçük ortağı MHP'nin Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter'in sosyal medya hesabı üzerinden HaberTürk TV'de program yapan gazeteci Ebru Baki'yi hedef aldığı paylaşımları krize neden oldu.

Yönter, paylaşımlarında "Habertürk'te art niyetli Ebru Baki'ye konuk olan Kemal Öztürk, Pınar Kandemir Hacıbektaşoğlu ile Gülfem Saydam Sanver'in Genel Başkanımızın 100 maddelik anayasa önerisini karalama çabaları edepsizlik ve terbiyesizliktir. Ne o, kaldıramadınız mı? Kudurdunuz değil mi? Ebru Baki, her seferinde MHP’ye tahammülsüzlüğünü ifşa eden, alaycı gülümsemesiyle gerçekleri çarpıtan sözde bir gazetecidir.... Konuklarını MHP düşmanları arasından seçmesi tam bir kokuşmuşluktur... Bugünkü golü çıkaramayınca çirkefliği ve çirkinliğe tercih ettiler. Yuh olsun!" ifadelerini kullanmıştı.

AYDEMİR GÖREVDEN ALINDI, OĞUZ İSTİFA ETTİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin salı günü yapılan grup toplantısında açıkladığı 100 maddelik 'dindar' Anayasa taslağının tartışıldığı yayın sonrası Baki'yi hedef almasına tepki gösteren HaberTürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, görevinden alınırken HaberTürk Genel Yayın Yönetmeni Kürşad Oğuz da istifa etti.

Yönter'e tepki gösteren Aydemir, "Son zamanlarda bir alışkanlık başladı böyle gazetecilere, hoşuna gitmeyen bir şey olduğunda ayar veren, hedef gösteren açıklamalar. Bu ifadeleri, aynen ölçüsüyle ne bir eksik ne bir fazla, Ulvi Bey'e iade ediyorum. Gazetecileri hedef gösteren böyle açıklamaları kabul etmiyorum" dedi.

'ÖZÜR DİLEYEME ÇAĞIRIYORUM'

Ebru Baki ile gerçekleştirdikleri yayın sırasında konuşan Aydemir, sözlerini "Bu konuda Ulvi Bey çıkıp özür dilemeli. Kendisi yaptı bunu, kendi hesabından yaptı. Eğer MHP Genel Başkanı ve MHP kurumsal kişiliği de arkasındaysa bu söylenenlerin onlar da özür dilemeli. Özür dilemeye çağırıyorum. Bunu öfkeyle söylemiyorum. Kimseye hakaret de etmiyorum" diye sürdürdü ve kendilerinin işini yaptığını ifade etti.

Yayın sonrası TV yönetiminde yaşanan tartışmalar sonrası HaberTürk İnsan Kaynakları'nın Bülent Aydemir'in işten çıkarıldığını, Genel Yayın Yönetmeni Kürşat Oğuz'un da istifa ettiği duyurduğu bildirildi.