Gürsel Tekin: Aday belirleme sürecinde liyakat bir kenara bırakıldı, şahsi yakınlık öne çıkartıldı

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin 31 Mart Seçimleri için partisinin aday belirleme sürecine dair yazılı bir açıklama yaptı.11-02-2019 11:40

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin partisinin aday belirleme sürecinde yaşanan tartışmalara dair yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada CHP'nin, aday belirlemede liyakata önem vermesi ve oy getirecek kişinin aday yapması gerektiği halde bunun gerçekleşmediğini savundu. Tekin, adayların objektif kriterlere göre belirlendiğinin söylenemeyeceğini belirtti.Tekin her seçim döneminde adeta farklı bir kriter, farklı bir standart ortaya koyulduğunu, birçok büyükşehirde, kamuoyu anketlerinde en çok destek bulan kişilerin aday gösterilmediğini öne sürdü.Gürsel Tekin hayatını İstanbul'a vermiş kendisi de dahil birçok kişinin fikirlerine bile danışılmadığını belirterek, aday belirleme sürecinin çok daha adil, şeffaf ve ilkeli olabileceğini kaydetti. 

'BAŞKA ÖLÇÜTLER DEVREYE GİRMİŞ'

Tekin, "Biz eskiden kim CHP’ye bir oy fazla kazandırırsa o aday olmalıdır derdik. Bugün CHP’nin oy kazanmasından ve başarısından başka ölçütler de devreye girmiş durumda. Kişisel, şahsi ölçütler ve keyfilik ne yazık ki maliyetsiz değildir. 31 Mart’ta bu maliyet ile partimizin karşılaşmamasını umut ediyoruz" dedi.

Liyakata önem verilmediğini öne süren Tekin, liyakatı savunan bir parti olduklarını, liyakat ilkesinin her yere egemen olmasını istediklerini belirtti. Tekin, aday belirleme sürecinde liyakat ilkesinin gereğinin yapılmadığını, bir kenara bırakıldığını, şahsi yakınlık ve tutumun öne çıkartıldığını ifade etti. Olağanüstü kurultay isteyen başkanların liste dışı bırakıldığını savunan Tekin, birçok ilde başarılı hizmetlere imza atan belediye başkanlarının sırf olağanüstü kurultay talep ettikleri için yeniden aday gösterilmediklerini kaydetti. Tekin, bazı illerde seçimi kazanabilecek, halk desteği bulunan kişilerin de aynı gerekçeyle adaylık dışında bırakıldığını, bunun CHP tarihine, kültürüne yakışan bir adım olmadığını ifade etti.