Günlerin bir hissi vardır: Molly, Pim ve milyonlarca yıldız

Günlerin bir hissi vardır: Molly, Pim ve milyonlarca yıldız

Sıra dışı bir hikâye, merakı hep canlı tutan bir kurgu, bir çocuğun kendini bulma serüveni…

Burcu Adıgüzel

 

Molly, herkes gibi, düzenli, sıradan bir hayatı olsun istiyor. Neden Molly’nin; yakın arkadaşı Ellen gibi düzgün örülmüş saçları, dağınık olmayan, akşam yemeklerinde bir araya gelinen bir evi yok? Onun ailesi diğer çocukların ailesinden farklı. Bu farklılık Molly’de sevilmeme, kabul edilmeme korkusu yaratıyor. Molly’nin annesi tam anlamıyla mistik bir kadın. Şifalı bitkilerle ilgileniyor. Daha gün henüz ağarırken ormana gidiyor, bitkiler topluyor, bu bitkilerden şifalı iksirler hazırlıyor. Annesi ağaçların, bitkilerin dünyasına dair her şeyi bilirken, Molly bitkileri ve tüm bu bilgileri son derece itici buluyor. Çünkü Molly’e göre tüm bunlar farklı ve normal olmayan şeyler. O, küçük dünyasında normal olmayan hiçbir şeye yer vermek istemiyor, onları reddediyor. Bir gün, tüm bu rutini ve çatışmayı bozan bir şey gerçekleşiyor. Molly’nin annesi yaptığı iksirlerden birini içince bir ağaca dönüşüyor. Doğru, Molly’nin annesi artık bir ağaç. Molly, sınıf arkadaşı Pim ile annesini ağaçtan kurtarmanın yollarını aramaya başlıyor. Öykünün akışını olduğu kadar Molly’nin bakış açısını, hatta hayatını değiştiren serüven de tam olarak burada başlıyor.

Doğanın gücüne inanmak

Yazar Martine Murray, annenin ağaca dönüşmesini, “Günler, kendileri hakkında belirli bir hisle gelir; bugün de şifalı bitkileri toplamak için elverişli, bereketli günlerden biriydi. Yaprakları aynı cins değildi. Bazıları meşe yaprağına benzerken, bazılarının kırmızımsı tonu vardı. Bir kısmıysa koyu yeşil, küçük yapraklardı. Molly, başını kaldırmış ağaca bakarken bütün yaprakların aynı anda hışırdadığını, güneş ışıklarının aralarından elmas gibi süzüldüğünü hissetti. ‘Anne’ diye fısıldadı. ‘Sen misin?’ Ağacın tepesindeki hasır şapka fırıl fırıl döndü. Molly bir şeyler hissetti. En azından öyle olduğunu düşündü. Bu neydi şimdi? Bir titreşim olabilir miydi? Ağaca iyice yaklaştı ve yanağını gövdesine yasladı. ‘Anne, oradaki sen misin?’” satırlarıyla anlatıyor.

Bu sade ve akıcı diyalog kitabın tamamında hissedilir düzeyde. Bundan sonrası Molly’nin annesini kurtarmak için doğadan yararlanması ve doğanın gücüne inanmasıyla başlayan değişim hikâyesi. Molly’nin kabullenmek istemediği farklılıklar artık bir özelliğe ve ayrıcalığa dönüşüyor. Esası sevgiye dayanan bir ilişki biçiminde; farklılıkları kabullenmenin, itirazda ısrar etmek yerine anlamanın yarattığı değişim kitabın en güçlü yanı. Bilgeliği, yumuşak anlatımı ve kitabın sonunda ulaşılan Molly defteri ile okunmaya değer, anlamı güçlü bir öykü…

KÜNYE: Molly, Pim ve Milyonlarca Yıldız, Martine Murray, Çeviren: Tuğçe Özdeniz, Can Çocuk Yayınları, 2019, 248 sayfa.