Güney Afrika metal işçileri süresiz greve çıktı

Patronlarla zam konusunda anlaşamayan Güney Afrika’nın metal işçileri, süresiz greve çıktı.07-10-2021 09:58

Güney Afrika’nın en büyük metal işçileri sendikası NUMSA’nın süresiz greve çıktığını ilan etmesinin ardından işçiler pek çok kentte kitlesel yürüyüşler yaptı. Ülkenin birçok kentinde işçiler kitlesel yürüyüşler yaptı.

Patronların yüzde 4,4 zam dayatmasına karşı sendika yüzde 8 ücret zammı talep ediyor.

BirGün’ün aktardığına göre; sektörde örgütlü yaklaşık 155 bin üyesiyle Güney Afrika Ulusal Metal İşçileri Sendikası (NUMSA), işveren kurumlarıyla yapılan ücret görüşmelerinin çıkmaza girmesinin ardından metal sektörünündei tüm çalışmaların tamamen durdurulması çağrısı yaptı.

NUMSA, yaptığı açıklamada, “Patronlar haklı taleplerimizi yerine getirene kadar grev yapmaktan ve emeğimizi süresiz olarak durdurmaktan başka seçeneğimiz kalmadı” dedi. Reuters’a göre ülkedeki yıllık enflasyon şu anda yüzde 5 civarında. İşveren örgütü Güney Afrika Çelik ve Mühendislik Endüstrileri Federasyonu ise 2021 için yüzde 4,4 zam ve 2022’de enflasyon artı yüzde 0,5 ve üçüncü yıl için enflasyon artı yüzde 1 zam teklif ediyor. Grevinin bir haftadan uzun sürmesi halinde arzın etkilenebileceğini belirtiliyor.