Gümrük vergisiz patates ithalatında süre uzatıldı

Bakan Pakdemirli konuyla ilgili daha önce yaptığı açıklamada, "Tedbir amaçlı, ihtiyaten bir emniyet sübabı oluşturmak için özel sektöre Türkiye üretiminin yüzde 3’ü 5’i kadar bir kota tanımladık. Gelip gelmeyeceği de belli değil" demişti.



17-04-2019 11:54

Patatese ilişkin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla ithalatta sıfır gümrükle 200 bin ton tarife kontenjanı için süre 31 Mayıs 2019 tarihine kadar uzatıldı. 

Patates ithalatında sıfır gümrükle 200 bin ton tarife kontenjanı 20 Nisan 2019’da sona erecekti. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre 11 Mart’ta yürürlüğe giren uygulama 31 Mayıs’a kadar sıfır gümrük vergisiyle devam edecek.

BAKAN PAKDEMİRLİ, 'GELİP GELMEYECEĞİ BELLİ DEĞİL' DEMİŞTİ

Patates ithalatında sıfır gümrük kararı yoğun eleştiriler almış, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli eleştirileri şu sözlerle yanıtlamıştı:

“Türkiye şu an yağışlı bir sezon geçiriyor. Bu nedenle biraz ekimler gecikti, hasat tarihi de 15-20 gün gecikebilir. Tedbir amaçlı, ihtiyaten bir emniyet sübabı oluşturmak için özel sektöre Türkiye üretiminin yüzde 3’ü 5’i kadar bir kota tanımladık. Gelip gelmeyeceği de belli değil.”