Gülsüm Elvan'ın kolunu kıran polis davasında skandal karar: Kolunu kendisi kırmış olabilir

Nuriye ve Semih eylemlerinde gözaltına alınırken polis tarafından kolu kırılan Gülsüm Elvan'ın açtığı davada savcılık, skandal bir karara imza atarak 'Kendi kolunu kendisi kırmış olabilir, polisler hakkında kovuşturmaya yer yoktur' dedi.27-02-2019 08:58

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve görevini geri isteyen eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek eyleminde Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan’ı gözaltına alırken kolunu kıran polisler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.  

Savcılık, kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin kararında anne Elvan’ın kolunun kırılmasına sebebiyet veren eylemin ne şekilde meydana geldiğinin bilinmediğini öne sürerek Elvan’ın gözaltı sırasında ters hareket nedeniyle kolunu kırmış olabileceğini iddia etti. 

Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin gaz fişeğiyle hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm ve kardeşi Özge Elvan, 11 Ağustos 2017 tarihinde Kadıköy’de Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için yapılan destek eyleminde gözaltına alınmıştı.

KIRIK KOLLA SAATLERCE OTOBÜSTE BEKLETİLDİ

Gözaltı sırasında ters kelepçe takılan anne Elvan’ın kolu kırılmış ve saatlerce o şekilde polis aracında bekletilmişti. Gözaltı sonrası sağlık kontrolü sırasında sol kolunda kırık tespit edilen Gülsüm Elvan ameliyat olmuş ve bir süre fizik tedavi görmüştü. 

Olayın ardından Gülsüm Elvan avukatları Can Atalay ve Çiğdem Akbulut ile birlikte Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne giderek olayda sorumluluğu bulunan polisler hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na “yaralama, görevi kötüye kullanma ve işkence” suçlarını işledileri gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu. 

'KOLU NASIL KIRILMIŞ TESPİT EDİLEMEDİ'

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, haklarında şikayet bulunan şüpheli yedi polis hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Savcılık kararında müştekilerin salt iddiası haricinde şüpheli polis memurlarının zor kullanma yetkisine ilişkin sınırı aşarak şüphelileri darp ettiklerine ilişkin somut kanıtların elde edilemediğini belirterek TCK’nin 256. maddesindeki sınırın olayda aşılmadığını, müştekilerin uyarıları dikkate almayarak görevli polislere zorluk çıkarttıklarını ve gözaltına alınmamak için direndikleri bu nedenle zor kullanıldığını öne sürdü.  

Kolu kırılan Gülsüm Elvan’ı suçlayan savcılık kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin kararında şu ifadelere yer verdi: 

“Müşteki Gülsüm’ün kolunun kırılmasına sebebiyet veren eylemin ne şekilde meydana geldiğinin bilinmediği, ancak kelepçe takılırken ya da müştekinin arbede sırasında ters bir harekette bulunması nedeniyle de kolunun kırılmış olabileceği, kamera görüntülerinin incelenmesi neticesinde alınan bilirkişi raporuna göre, müştekilerin darp edildiklerine ilişkin herhangi bir görüntünün mevcut olmadığı…”

AVUKATLARDAN KARARA İTİRAZ

Artı Gerçek'ten Rıfat Doğan'ın haberine göre Elvan’ın avukatları Can Atalay ve Deniz Özen, İstanbul Anadolu Sulh Ceza Hakimliği'ne sundukları itiraz dilekçelerinde savcılığın kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin kararının kaldırılmasını isteyerek şüpheli polisler hakkında kamu davası açılmasını talep etti. 

'SAVCILIK KARARI HUKUKA AYKIRI'

Dilekçede yapılan eylemin savcılık tarafından yasadışı olarak gösterilmesine itiraz eden avukatlar, anne Gülsüm ve kızı Özge Elvan hakkında söz konusu eyleme katıldıkları gerekçesiyle haklarında açılan davada kesinleşmiş beraat kararı bulunduğunu belirterek “Kamu görevlisine direnme” suçundan iddianame dahi düzenlenmemiş olmasına rağmen savcılık tarafından öne sürülen hususların hukuka aykırılığı bir yana, somut gerçeklerin dahi çarpıtılması niteliğinde olduğu anlaşılmaktadır” dedi.  

Dilekçede şüpheli polisler hakkında İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Birinci İdari Dava Dairesi’nin soruşturma izni verdiğine dikkat çekilerek savcılık kararının hukuka aykırı olduğu kaydedildi.