Gülmen ve Özakça açlık grevine son verdi

OHAL Komisyonu kararının ardından açlık grevindeki eğitimciler Gülmen ve Özakça açlık grevini sonlandırdıklarını açıkladı.26-01-2018 13:27

KHK ile ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, OHAL İnceleme Komisyonu'nun kararı sonrası, işe iade talebiyle başlattığı açlık grevlerinin 324’üncü gününde grevlerini sonlandırdı.

Basın açıklamasından satır başları:

NURİYE GÜLMEN: GERİ ADIM ATMADIK

-440 süren bir direnişi adım adım büyüttük. Biz direnişimizi çok seviyoruz. Direnişimiz bize özgürlüğümüzü verdi. Bize dayatılan teslimiyeti reddederek, bize dayatılanı kabul etmeyeceğimizi söyleyerek o alana çıktığımız ilk gün özgürleştik. 

-Her geçen gün daha da özgürleştik. Bizim zincirlerimiz yok. Korktuk mu evet korktuk. Ama geri adım atmadık. Bize özgürlüğümüzü geri kazandırdığı için bu direnişi çok seviyoruz.

'İNANCIMIZ BOŞA ÇIKMADI'

-Bugün anlatmaya ve yaşanmaya değer hikayeler yaratma vaktidir. "Zulüm varsa direnmek haktır" diyerek bu direnişe başlamıştım. Yüksel Direnişi bu direnişin adıdır. Tarih sahnesini boş bırakmamak için gerekirse bir mum olalım.

-Geleceğin öğretmenleri bugüne baktıklarında gördükleri bir boşluk olmasın. Mücadele eden eğitimciler olsun. Bu direniş onurumuzu korumak için başladığımız bir direnişti. Böyle başladı ve bugüne kadar da böyle devam etti.

-Bu halkın evlatları ve bir parçası olarak bu halka inandık ve direnişe başladık. İnancımız boşa çıkmadı. Biz anlattık, onlar dinlediler. İnancımızı boşa çıkarmadılar. Ellerimizi tuttular, kapılarını bize açtılar. Onlara çok teşekkür ediyoruz.

-Biz direnişimizi çok seviyoruz. Direnişimiz bize özgürlüğümüzü verdi. Bize dayatılan teslimiyeti reddederek, bize dayatılanı kabul etmeyeceğimizi söyleyerek o alana çıktığımız ilk gün özgürleştik. Her geçen gün daha da özgürleştik. Bizim zincirlerimiz yok.

'YARGI YOLUNA BAŞVURACAĞIZ'

-AKP iktidarı, iktidarın kullanabileceği tüm araçları kullandı. İçişleri Bakanlığı'nın her türlü imkanları ile saldırdılar. Terörist olduğumuza yönelik açıklamalara varana kadar. Dava devam ederken davayı etkilemeye yönelik açıklamalar yaptılar. Ama bu saldırıların hepsinden güçle çıkmayı bildik.

-OHAL Komisyonu işe iade talebimizi reddetti. Yargı yoluna başvuracağız. Bugün itibariyle açlık grevimizi sonlandırıyoruz. Ama direnişimiz devam ediyor. Hastane süreci bitip sağlığımıza kavuştuktan sonra mücadelemiz devam edecek. Bu mücadele biz "Bitti" demeden bitmeyecek.

SEMİH ÖZAKÇA: BU DİRENİŞ TARİHSEL BİR DİRENİŞTİR

-Bizce bu direnişi en büyük kazanımı dünya halklarına bir umut olmasıdır. Hem de en kötü ve ağır koşullarda. Bu direniş, irademizi teslim etmezsek bir şeyler başarabileceğimizi gösterdi.-Bu direniş tarihsel bir direniştir. Bu direniş iktidarın ne kadar acımasız ve pervasız aynı zamanda güçsüz ve haksız olduğunu teşhir etti.

-Sevgili eşim benim açlığıma ortak oldu. Beraber acıları, umutları ve hayatı paylaştık. Küçük Prens'ten bir not almıştım: "Sevgi birbirinin gözünün içine bakabilmek değil, beraber aynı yöne bakabilmektir.' Biz hem bir birimizin gözünün içine baktık, hem de aynı yöne baktık.

-Somut kazanımlardan bahsettik. Bir şeyler yapılması lazım. Komisyonun kararı bir yargı yolunu açtı. Yargı adaletli mi? Hayır. Ama bir kanal açılmış oldu. Bu direnişten önce böyle bir ihtimal dahi yoktu. 

-Komisyonu bir oyalama olarak sürdürmeyi düşünüyorlardı. Aslında direniş bu komisyonun gerçekten çalışmasına da neden oldu. İşe iade veya ret kararı vermesi bile bir kazanım. KHK ile alabilirlerdi bu kararı ama binlerce insanı sürüncemede bırakmak için bu yolu tercih ettiler.

'MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK'

- Bu süreçte intihar eden, psikolojisi bozulan insanlar olmamızı istediler süreci uzatarak. Hayır biz intiharı seçmiyoruz, psikolojimizi bozmuyoruz. Sonuç olarak biz kazanacağız ve direnişimiz sürecek.

-Mücadelemiz devam edecek. Emekçiler sömürülüyorsa, işlerinden atılıyorsa direnmek haktır. Biz sonuna kadar direneceğiz. Herkese teşekkür ederim.

ACUN KARADAĞ: BUGÜN ÇOK MUTLUYUM

-Aylarca arkadaşlarımıza bir şey olursa korkusuyla direndik. Ama bugün çok mutluyum. En azından arkadaşlarımızı kaybetme korkusunun yerine umudu koyarak direnmeye devam edeceğiz.

-İktidar yönetemeyen bir iktidar. Yönetemediği için OHAL ilan ediyor. Biz yönetemeyen iktidardan daha iyi bir karar beklemiyorduk. Yapabileceklerinin en iyisin yaparak yargı yolunu açmışlardır.

-Beş insan bedenleri ile çok büyük bir irade ortaya koymuşlardır. Yüksel Caddesi onlardan, onlar Yüksel Caddesi'nden güç almışlardır. Her gün kazandık aslında, her gün iktidardan bir parça kopardık.

'YÜKSEL'DEKİ DİRENİŞE BEKLİYORUZ'

-İktidarın yerinde olsam bu insanlar temsilci gönderir ve ellerini öptürürüm. Tarihe katil olarak geçen bir iktidar olmalarını engelledikleri için, bu direnişe teşekkür borçlular.

-Veli'nin sözü ile bitirelim. 'Direniş daima' diyelim. Nuriye ve Semih arkadaşlarımızı da sağlıklarına kavuştuklarında Yüksel'deki direnişe bekliyoruz.

HASTANEYE KALDIRILACAKLAR

ATO Başkanı Gökhan Bulut’un verdiği bilgiye göre Gülmen ve Özakca hastaneye kaldırılacak ve normal gıdalara doğru beslenme süreci işletilecek.