Gülistan Doku'yu su altında arama çalışmaları 215. günde tekrar başlatıldı

215 gündür kayıp olan Gülistan Doku'nun bulunması için Uzunçayır Baraj Gölü'nde su tahliyesi 16 gündür aralıksız devam ederken, su seviyesinin 16 metreye inmesiyle Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen 15 ekip ile arama çalışmalarının alanı genişletildi.06-08-2020 16:14

Dersim’de 5 Ocak'tan bu yana haber alınamayan Gülistan Doku'nun (21) son görüldüğü Sarısaltık Viyadüğü'nün altından geçen Uzunçayır Baraj Gölü'ndeki tahliye çalışmalarıyla su seviyesi 16 metreye düşürüldü. Su seviyesinin minimum düzeye inmesiyle birlikte, Gülistan’ın kayboluşunun 215. gününde, su altı arama çalışmaları tekrar başlatıldı.

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2. sınıf öğrencisi Gülistan Doku, 5 Ocak’ta Dersim’de ortadan kaybolmuştu. Yapılan araştırmalar sonunda Gülistan Doku'nun cep telefonunun en son Uzunçayır Baraj gölü üzerindeki Sarısaltuk Viyadüğü'nde sinyal verdiği belirlendi. Viyadük üzerinden geçen bir aracın kamerasına da yansıyan Doku'nun son görüldüğü bölgede yoğunlaştırılan arama çalışmalarına rağmen sonuca ulaşılamadı.

Bunun üzerine ekipler, su altı aramalarını 6 Temmuz'da sonlandırırken, su yüzeyinde ve kıyıdaki çalışmalar sürdürüldü. Ailesinin talebi üzerine İçişleri Bakanlığı'nca, Gülistan'ın son görüldüğü bölgedeki Uzunçayır Baraj Gölü'ndeki suyunun tahliyesine karar verildi.

ARAMA ÇALIŞMASI BAŞLATILDI

215 gündür kayıp olan Gülistan Doku'nun bulunması için Uzunçayır Baraj Gölü'nde su tahliyesi 16 gündür aralıksız devam ederken, su seviyesinin 16 metreye inmesiyle Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen 15 ekip ile arama çalışmalarının alanı genişletildi.

Doku'nun en son görüldüğü Uzunçayır Baraj Gölü üzerindeki Sarısaltuk Vüyadüğü bölgesinde, su altı arama çalışması tekrar başlatıldı. Su altı arama çalışmaları emniyet ve jandarmaya bağlı 8 ayrı dalgıç ekibi ve 3 su altı robot kamera arama ekibi ile devam ederken, AFAD ekipleriyle birlikte 3 kilometrelik alan içerisindeki 15 ayrı bölgede Doku'yu arama çalışmaları sürüyor.

VALİLİK: 68 PERSONEL ÇALIŞIYOR

Sarısaltuk Viyadüğü'ne gelen Vali Mehmet Ali Özkan, ekiplerden yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.  Valilikten yapılan açıklamada ise barajın tahliyesinin, suyun düşürülebileceği minimum seviyeye kadar gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, su seviyesi minimuma düşürülen Uzunçayır Barajı'nda, AFAD koordinasyonunda, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve AFAD il müdürlüklerinden oluşan 68 su altı ve su üstü personeli tarafından, su altı arama cihazları da kullanılarak yaklaşık 3 kilometrelik bir alanda eş zamanlı su altı arama çalışmasına başlandığı ifade edildi. Açıklamanın devamında, Doku'yu arama çalışmalarına bugüne kadar toplam 415 personel, 73 araç, 27 bot, 7 row cihazı, 6 drone, 3 sonar cihazı ve 3 arama köpeğinin katıldığı kaydedildi.