Gülistan Doku'dan 10 gündür haber alınamıyor: 'Erkek arkadaşının ailesi çelişkili ifade vermiş'

Gülistan Doku'nun arkadaşları dün de bir eylem yaparak, "Gülistan Doku nerede?" diye sordu. Öte yandan Doku'nun dayısı Mehmet Kan ise şüpheleri üzerine çeken, Doku'nun erkek arkadaşı Rus vatandaşı Zainal Abakarov’un ailesinin verdiği ifadelerde çelişki olduğunu öğrendiklerini belirtti.14-01-2020 08:17

Dersim’de 5 Ocak’tan bu yana kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’nun dayısı Mehmet Kan, Doku’nun kaybolmadan bir gün önce darp ettiği belirtilen ve Gülistan'ın erkek arkadaşı olan Zaynal Abakarov’un ailesinin savcılığa çelişkili ifade verdiklerini öğrendiklerini söyledi.

İleri Hatırlatıyor

5 Ocak’tan beri kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi 2. Sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Gülistan Doku’nun bulunması için önceki gece üniversite yurdunda eylem yapan arkadaşları, dün öğlen saatlerinde ise üniversitede toplanarak "Gülistan Doku nerede?" pankartı açtı. Doku bulunana kadar eylem yapacaklarını belirten öğrenciler, "Yeteri kadar aramanın yapılmadığını düşünüyoruz" dedi.

FARKLI İFADE VERMİŞLER

Öte yandan Cumhuriyet’ten Mehmet Kızmaz’ın haberine göre, Gülistan Doku'nun dayısı Mehmet Kan, Doku’nun minibüsten indiği, kamera bulunmayan Dinar Köprüsü'nde çalışma yürüten yetkililerin, en azından Doku’nun yüzde 95 olasılıkla baraj suyunda olmadığını söylediklerini aktardı. Şüpheleri üzerine çeken, Doku'nun erkek arkadaşı Rus vatandaşı Zainal Abakarov’un ailesinin verdiği ifadelerde çelişki olduğunu öğrendiklerini belirten Kan, "Anne ayrı ifade veriyor polis baba farklı bir ifade veriyor. Eğer ki çocuğun ve ailesinin olayla alakası yoksa neden Tunceli'den buradan gittiler ve buradan gitmiş olmalarına rağmen neden bir bilgilendirme yapmıyorlar? Neden çelişkili ifade veriyorlar? Neyi gizlemeye çalışıyorlar?" diye sordu. Tunceli Baro Başkanı Kenan Çetin de savcılığa 10-15 soru sorduklarını cevap beklediklerini kaydetti.

MAKAS VE 4 SANİYE

Tunceli Barosu'nda açıklama yapan Doku ailesi adına konuşan abla Aygül Doku ise şimdiye kadar Dinar Köprüsü'nde Gülistan’a ait olduğu iddia edilen bir makas ve saat ile 16.26'da Gülistan’ın telefonundan Zainal Abarakov’a yapılan 4 saniyelik bir arama dışında ellerinde bir delil bulunmadığını belirtti.