Güleda Cankel'i öldüren erkek, genç kadının annesini de tehdit etmiş!

Isparta'da üniversite öğrencisi Güleda Cankel'in Zafer Pehlivan adlı erkek tarafından bıçaklanarak öldürülmesine ilişkin davanın ilk duruşmasında, katilin cinayet öncesinde Güleda'nın annesini de tehdit ettiği ortaya çıktı.25-02-2020 13:01

Isparta'da 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Güleda Cankel'in Zafer Pehlivan adlı erkek tarafından bıçaklanarak öldürülmesine ilişkin davanın ilk duruşması görüldü. Güleda'yı öldürmeden önce darp ettiğini de kabul eden Pehlivan'ın, cinayet öncesinde Güleda'nın annesini de tehdit ettiği ortaya çıktı. Dava 7 Nisan'a ertelendi.

Isparta 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya katil Zafer Pehlivan, Cankel'in babası Mustafa Cankel, Isparta, Aydın, Antalya, Muğla Barolarının temsilcileri, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı, kadın hakları derneği üyeleri ve taraf avukatları katıldı.

Güleda Cankel'in annesi Vefaret Cankel, dün yaptığı açıklamada, Isparta 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görüleceğini hatırlatarak, davaya Muğla Barosunun da müdahil olacağını kaydetmişti.

Duruşmaya sağlık durumu nedeniyle katılamayacağını belirten Cankel, "Sürekli ilaç kullanıyorum. O günden beri psikolojim bozuldu. Bize evlat acısı yaşatanların cezalarının en ağır şekilde olmasını istiyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Sanığa hiçbir şekilde indirimden uygulanmamasını isteyen Cankel, şunları kaydetti:

"Çünkü onun dünyada da ahirette de hiç yeri yok. Sanığın en ağır cezayı almasını istiyorum. Ömür boyu çıkmasın inşallah. Bize evlat acısı yaşattığı için çok üzgünüz. Acımız tarifsiz. Psikologlar gelip gidiyor. Dini destek alıyorum. İlaç tedavisi görüyorum. Allah'a sığınıyoruz."

Baba Mustafa Cankel ise, Ceren Damar ve Ceren Özdemir davalarında olduğu gibi bu davada da sanığın hiçbir indirim uygulanmadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını temenni ettiklerini dile getirdi.

KADIN ÖRGÜTLERİ ADLİYE ÖNÜNDEYDİ

Isparta Adliyesi önünde toplanan kadın örgütleri "Güleda için adalet" pankartları açtı. Duruşma öncesinde adliye önünde toplanan kadın örgütleri de "Güleda Cankel için adalet" yazılı pankartlarla davanın takipçisi olacaklarını bildirdi.

Davayı takip etmek isteyen Güleda Cankel'in yakınları, okul arkadaşları ve çok sayıda kadın örgütü üyeleri de adliyeye geldi.

KATİL: ÖNCE TOKAT ATTIM

Güleda Cankel'in öldürülmesine ilişkin görülen dava katil Zafer Pehlivan'ın savunmasıyla başladı. Pehlivan savunmasında, "Ayrılırken Güleda beni sıktığı için bunaldım. Öldürmeden önce sokakta tokat attım, ambulans geldi, polisler geldi, ifade verdik" dedi.

ZAFER PEHLİVAN GÜLEDA'NIN ANNESİNİ DE TEHDİT ETMİŞ

Mahkleme heyeti, Güleda'nın arkadaşını da tanık olarak dinledi. Tanık katil Zafer Pehlivan'ın Güleda'nın annesini de tehdit ettiğini iddia etti.

Tanık ifadesinde, "Sanık bana Güleda'dan uzak dur dedi, tedirgin oldum ve evinin önünde bekledim. Güleda bana, sanık annemi de tehdit ediyor demişti" ifadelerini kullandı.

GÜLEDA'NIN KARAKOLDA VERDİĞİ İFADE

Davada, Güleda'nın öldürülmeden önce karakolda verdiği ifadesine de yer verildi.

Güleda karakolda verdiği ifadede şöyle konuşmuş:

"Zafer, barışmadığım için beni ölümle tehdit etti. Ondan kurtulmak için markete gittim, yanından kaçtım. Bu esnada beni darp etti ve telefonumu kırdı."

SAVCI, KATİL HAKKINDA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI İSTEDİ

Cankel davasında Savcı, "Sanık cinayeti planlamıştır ve pişmanlık göstermemiştir" diyerek, sanığın tasarlayarak öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi. Savcı ayrıca indirim uygulanmamasını talep etti.

NE OLMUŞTU?

Isparta Fatih Mahallesi'nde 19 Kasım'da bir apartta kalan Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Fotoğrafçılık Bölümü birinci sınıf öğrencisi Güleda Cankel, eski erkek arkadaşı Zafer Pehlivan tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü.

Cankel'in katil zanlısı Pehlivan hakkında "tasarlayarak ve canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame, Isparta 1. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.