Guaido ABD desteğiyle Venezuela petrol şirketine el koydu!

Venezuela'da kendini başkan ilan eden Juan Guaido devlet petrol şirketi PDVSA'nın ABD'deki iştiraki olan rafineri firması Citgo'nun kontrolünü ele geçirdiğini açıkladı.16-03-2019 15:28

Venezuela'da kendini başkan ilan eden Juan Guaido devlet petrol şirketi PDVSA'nın ABD'deki iştiraki olan rafineri firması Citgo'nun kontrolünü ele geçirdiğini açıkladı.

Guaido Twitter açıklamasında, "Her şeyi çalmak istediler fakat Citgo'nun kontrolünü sağladık ve şirketin faaliyetlerini devam ettirmesi için gereken lisans da bizim elimizde. Bu şekilde devletin önemli bir mal varlığı kurtarılmış oluyor" dedi.

Citgo'nun hisselerinin yüzde 49.9'u ipotek halinde Rus devlet petrol şirketi Rosneft'in kontrolünde bulunuyor. Rosneft'ten ise şirketin kontrolünün muhaliflerin eline geçmiş olması hakkında bir açıklama gelmiş değil.

İleri Hatırlatıyor

Sputnik'in haberine göre, ABD, her ikisi de PDVSA'nın iştirakleri olan Citgo ile PDV Holding'in işlem yapabilmeleri için gereken lisanslarının geçerlilik süresini 28 Nisan'a kadar uzatmıştı.

Citgo şubatta muhalifler tarafından göreve getirilmiş yeni bir yönetim kurulunu kabul etmişti. Daha sonraysa şirketin PDVSA ile iletişimini kopardığı öğrenilmişti.

ABD ocak sonunda PDVSA'ya karşı yaptırım getirip şirketin 7 milyar dolar değerindeki hissesini bloke etmişti.