Grup Yorum: Halkın bizi sahipleneceğinden eminiz

Bugün itibarıyla açlık grevine başlayan Grup Yorum, açlık grevine başlama nedenlerini İleri Haber'e anlattı...17-05-2019 14:45

Özgür Yılmaz - @ozguryilmaz344

Grup Yorum geçtiğimiz günlerde yaptığı yazılı açıklamayla 17 Mayıs'ta açlık grevine başlayacağını açıklamıştı. Grup Yorum tarafından bugün yapılan açıklamada, dün gruba bir kez daha baskın düzenlendiği açıklanırken, "Her türlü yolu denedik. Basın açıklaması yaptık, meydanlara, kamyon kasalarına çıktık, direndik ama bize başka bir çare bırakmadılar" denerek, açlık grevine başlandığı duyuruldu.

Grup Yorum üyesi Bergün Varan açlık grevi üzerine İleri Haber'e konuştu. Varan, "Biz halkın, bizi sahipleneceğinden eminiz" şeklinde konuştu.

'HANGİ KÜLTÜREL FAALİYET YAPAN KURUM 2 SENEDE 9 KEZ BASILDI?'

Açlık grevine neden başladınız?

En temel talebimiz biz kurumumuzun basılmasını istemiyoruz. Bu terörün bize yaşatılmasını istemiyoruz. İlk talebimiz bu. Sürekli kurumumuzu basıp, arkadaşlarımızı gözaltına alıyorlar. Onun dışında tutsak Grup Yorum üyelerinin serbest bırakılmasını istiyoruz. Başımıza ödül konuldu, bunların kaldırılmasını istiyoruz. Terör listelerden isimlerimizin kaldırılmasını istiyoruz. Konser yasaklarının kaldırılmasını istiyoruz. Ayrıca, hakkımızda açılan tüm hukuksuz davaların düşürülmesini istiyoruz. Temel taleplerimiz bunlar.

'BİZİ YOK EDEMEZLER'

Bu yüzden açlık grevine başladık. Açıkçası bize başka çare bırakmadılar. Hangi kültürel faaliyet yapan kurum 2 sene içerisinde 9 kere basıldı? Hangi müzik grubunun üyelerinin hepsi tutuklu ve 6 üyesinin başına ödül konulmuş? Tarihte böyle bir şey söz konusu değil, biz böyle bir şey görmedik. Kurumumuzun 2 senede 9 kere basılmasına da sessiz kalacak değildik. Eğer biz faşizme karşı direnmezsek, bizi yok edecekler. Ancak bizi yok edemezler çünkü biz halkız. Şimdi mesela, dünkü baskın sonucu 2 arkadaşımız gözaltında. Biz halkın, bizi sahipleneceğinden eminiz.

1 üye olarak başladık greve, destekçi arkadaşlarımız var. Devam edecek diğer üyeler de ilerleyen sürede açlık grevine girecek.

'BÜTÜN BASKILARA RAĞMEN BURADAYIZ'

Kamuoyuna nasıl bir çağrı yapmak istersiniz?

Halkın bizi sahiplenmesini bekliyoruz. Dün bir baskın yapıldı, bugün basın açıklamamızı yaptık ve rutin faaliyetlerimize devam ediyoruz. Bizim geri çekilmemiz için bastılar burayı, kültürel faaliyetleri yapmamamız için. Ama başaramadılar. Her şey olduğu gibi devam ediyor. Bugün yine polis tacizi devam etti. Buna rağmen biz hala buradayız. Bütün baskılara rağmen biz buradayız. Bu baskılar da zaten sadece bize değil tüm halka yönelik. Yaptığımız sanata da tahammülleri yok.

'DOĞRU VE HAKLININ YANINDA OLMAK EN MEŞRU TALEPTİR'

Bir de  sanatçılara bir çağrımız var. Kimse artık muhalif sanat yapamaz hale geldi. AKP ne yapıyor son dönemde? Yanımda dur, yoksa piyasa yapmana izin vermem, oyunlarına, filmlerine izin vermem diyor. Ama biz, doğru ve haklının yanında olmak en meşru taleptir diyoruz. Doğrunun ve haklının yanında olsunlar ve bize sahip çıksınlar diyoruz.

Arkadaşlarımız 2 Grup Yorum üyesi ve 6 İdil Kültür Merkezi çalışanı olmak üzere 8 kişi olarak gözaltındalar. Bu arkadaşlarımızın sesini duyurmaya çağırıyoruz.