Grip aşısının fiyatı açıklandı

Grip aşısı alabilecekler e-Nabız sistemlerine yüklenirken, aşının fiyatı ise 72.64 lira olarak belirlendi.21-10-2020 13:46

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle olağanüstü talebin arttığı grip aşısı Türkiye’ye geldi. Grip aşısı alabilecekler e-Nabız sistemlerine yüklendi. Aşı fiyatı 72.64 lira olarak duyuruldu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle, bu kış için grip aşısına talep, geçen yıla göre iki kattan fazla artış gösterdi. Sonbaharla birlikte Türkiye genelinde grip aşısı olmak isteyenler eczanelere giderek adlarını sıraya yazdırmaya başladı. Ancak sistem değişti ve eczanelerde yapılan listeler iptal oldu. Bu yıl grip aşısı olacak kişilere aile hekimleri karar verecek. Aşılar renkli reçete kapsamında hastaya özel olacak şekilde eczanelerden temin edilebilecek.

KİMLER GRİP AŞISI OLABİLECEK?

Sağlık verilerinin bulunduğu e-nabız sistemine grip aşısı olabilecek kişilerin listesi geldi. TC kimlik numarası ise sisteme giriş yapan kişiler risk grubunda olup olmadığını buradan sorgulayabilecek. Risk grubunda olanlar aşılarını yaptırabilecekler. Grip aşısı alabilecek vatandaşların isimleri e-Nabız sistemi üzerinden öğrenilebilecek.