Gri pasaportla insan kaçakçılığında bir skandal daha: AKP'li belediye aracılığıyla yurt dışına giden 63 kişi geri dönmedi

Gri pasaportla insan kaçakçılığında bir skandal daha: AKP'li belediye aracılığıyla yurt dışına giden 63 kişi geri dönmedi

AKP'li Yakakent Belediyesi tarafından gri pasaport temin edilen 63 kişi, çeşitli etkinlikler bahanesiyle yurt dışına gitti ve geri dönmedi. Belediye başkanı ve yardımcısı hakkında soruşturma başlatıldı.

AKP'li belediyelerde gri pasaport ile insan kaçakçılığı iddiaları geçen aylarda sıkça gündeme gelirken, 2020'de yaşanan bir skandal daha ortaya çıktı. Samsun'un AKP'li Yakakent Belediyesi'nin hri pasaport (hizmet pasaportu) verdiği 70 kişi çeşitli organizasyonlar gerekçesiyle yurt dışına gitti ancak 63 kişi ülkeye giriş yapmadı. 

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu tarafından yapılan incelemede, olayın geçtiğimiz Nisan ayında öğrenildiği belirtildi.

63 KİŞİNİN GİRİŞ KAYDI YOK

Yapılan incelemede, Yakakent İlçe Belediyesi tarafından gri pasaport temin edilen 70 kişiden 68’inin çeşitli yerden yurt dışına çıkış yaptığı ancak bu kişilerden 63’ünün yurda giriş kayıtlarının bulunmadığı tespit edildi.

3 FARKLI ETKİNLİK

Belediye, ilk olarak 19-28 Mart 2020 tarihleri arasından Makedonya’nın Ohri şehrinde Uluslararası Bahar Folklor Festivali ve Çekya’nın Prag şehrinde Uluslararası Folklor Festivali’ne katılım için 30 kişi adına Samsun İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne hizmet damgalı pasaport talebinde bulundu.

Ardından da, belediye 2-17-27 Ekim 2020 tarihleri arasında Polonya’nın Varşova kentinde düzenlenecek olan Uluslararası Demokrasi İnsan Hakları Kültür Alışverişi ve Sağlık Eğitim konulu programa katılım için 14 kişi adına hizmet damgalı pasaport talebinde bulundu ve başvuru işlemlerinin İzmir İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü tarafından yürütüldü.

Belediye son olarak, 09-18 Kasım 2020 tarihinde ise Almanya Stuttgart’ta Demokrasi, Kültür Değişim ve İnsan Hakları Etkinliğine katılım için 26 kişi adına gri pasaport başvuru yapıldığı, başvuruların 24’ü İzmir, ikisi İstanbul İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü tarafından işleme konuldu.

Sözcü'den İsmail Akduman'ın haberine göre gri pasaport verilen 70 kişiden, 68’i Edirne Kapıkule Sınır Kapısı ile İstanbul, Sabiha Gökçen ve Bodrum Milas havaalanlarından yurt dışına çıkarken, bu kişilerden 4’ü geri döndü. Bir kişi ise yakalandığı ülkeden sınır dışı edildiği için Türkiye’ye dönmek zorunda kaldı.

BAŞKAN YARDIMCISI 26 KİŞİ İLE GİTTİ, TEK BAŞINA DÖNDÜ

09-18 Kasım 2020 tarihinde ise Almanya Stuttgart’ta Demokrasi, Kültür Değişim ve İnsan Hakları Etkinliğine katılım için hazırlanan 28 kişilik listeden Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Yiğit’inde içinde bulunduğu 26 kişiye gri pasaport verildi.

Almanya’ya giden 26 kişiden geriye tek başına Başkan Yardımcısı Yiğit döndü.

BELEDİYE BAŞKANI VE YARDIMCISI HAKKINDA SORUŞTURMA

Yapılan araştırmada, Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma’ya, meclis kararıyla yurt dışı gezilerine katılacak kişileri belirleme yetkisi verildiği vurgulandı.

Başkan Kıyma’nın, gezilere katılmak üzere hazırlanan listelerin, yurt dışı görevlendirmeler ile Samsun Valiliği'ne yazılan yazıları imzaladığı belirtilerek, görevinin yerine getirilmesinde gerekli özeni göstermeyerek göçmen kaçakçılığına sebebiyet verdiği ileri sürüldü.

Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Yiğit’in de, Belediye Başkanlığı adına yetkilendirildiği dönemde, hizmet damgalı pasaport taleplerini imzalayarak il nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine verdiği gerekçesiyle aynı şekilde göçmen kaçakçılığı yaptığı kaydedildi.

İçişleri Bakanlığı, Belediye Başkanı Kıyma ile yardımcısı Yiğit hakkında soruşturma başlattı.