Greta Thunberg'den ABD'deki BM Genel Merkezi önünde iklim protestosu

16 yaşındaki İsveçli aktivist Greta Thunberg, ABD'deki ilk 'Fridays For Future' eylemini, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nin önünde yaptı.31-08-2019 10:43

İklim değişikliğine karşı başlatılan öğrenci eylemlerinin sembolü haline gelen 16 yaşındaki İsveçli aktivist Greta Thunberg, her cuma gerçekleştirdiği 'Fridays For Future' eylemini, bu sefer Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi'nin önünde yaptı.

BM İklim Zirvesi'ne katılmak için İngiltere'den açıldığı sıfır karbondioksit salınımlı yelkenliyle Atlantik Okyanusu'nu geçerek New York'a gelen Thunberg, küresel ısınmaya karşı mücadele için başlattığı iklim eylemlerine burada da devam etti. 

Thunberg, ABD'deki ilk iklim protestosunu BM Genel Merkezi önünde yaptı. 

'SİZ YETİŞKİN GİBİ DAVRANMAYACAKSANIZ BİZ DAVRANACAĞIZ'

Yüzlerce genç aktivist ve öğrenci de ellerindeki "Siz yetişkin gibi davranmayacaksanız, biz davranacağız", "Deniz seviyeleri yükseldikçe biz de yükseliyoruz" yazılı dövizlerle BM binası önünde Thunberg'e destek için protesto gösterisine katıldı. 

Greta Thunberg, New York'ta 23 Eylül'de başlayacak BM İklim Zirvesi'ne katılacak.

NE OLMUŞTU?

Thunberg, Ağustos 2018'de İsveç'in iklim değişikliği konusunda harekete geçmesini sağlamak için parlamento önünde oturma eylemleri başlatmış, aktivist 'Fridays For Future' eylemleri ile Avrupa'da iklim değişimine karşı yapılan öğrenci eylemlerinin sembolü haline gelmişti.