Greenpeace: Türkiye havayı en çok kirleten ilk 3 ülkeden biri

Greenpeace sosyal medya hesabından, Türkiye’nin havayı en çok kirleten 3 ülkeden biri olduğunu açıkladı.04-06-2021 22:08

Türkiye’nin hava kirliliğine en çok sebep olan 3 ülkeden biri olduğunu ve Avrupa'nın kükürt dioksit (so2) bakımından en kirletici 10 kömürlü termik santralinden 3'ünün Türkiye'de olduğunu çevre örgütü Greenpeace duyurdu.

Resmi Twitter hesabından paylaşım yapan Greenpeace, Avrupa'nın kükürt dioksit bakımından en kirletici 10 kömürlü termik santrali sıralamasında Soma Termik Santrali 3'üncü, Kangal Termik Santrali 4'üncü ve Seyitömer Termik Santrali 6'ncı sırada olduğunu söyledi.

‘ÇEVRE KANUNU KAPSAMINDA HERHANGİ BİR CEZA UYGULANMAMIŞTI’

İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği’nin “Özelleştirilmiş Termik Santraller ve Çevre Mevzuatına Uyum Süreçleri” raporunda 2020 yılının başında kapatıldığı iddia edilen kömürlü termik santrallerin yaklaşık 1.5 yıldır geçici faaliyet belgeleri ile hiçbir çevre yatırımını tamamlamadan çalıştırıldığını ortaya koydu.

Çıkan atıkların atık sahasına boşaltılmasının yasak olduğuna işaret edilen raporda, “Atıklarını depolama sahasına verdiği bilinmektedir. Buna rağmen tesisin çalışması durdurulmamış ve Çevre Kanunu kapsamında herhangi bir ceza uygulanmamıştır” açıklaması yapıldı.