Gözaltına alınan SES üyesi, abisinin cenazesine götürülmedi

Gözaltında olduğu bilinen 8 SES üyesinden biri olan eski Ankara şube yöneticisi Ramazan Taş, abisinin cenazesine götürülmedi.26-05-2021 20:00

Aralarında Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Eş Genel Başkanı Selma Atabey’in de bulunduğu 8 kişi hala gözaltında tutulurken SES tarafınca yapılan açıklama ile aralarında yer alan Ramazan Taş ‘ın abisinin cenazesine götürülmediği bildirildi. 

“KCK’nin Halk Sağlığı Komitesi” iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açtığı soruşturma kapsamında, dün 8 SES üyesi gözaltında alınmıştı.  
Eski SES Ankara şube yöneticisi Ramazan Taş, Hacettepe Üniversitesi Hastanesinde kanser tedavisi görmekte olan abisinin yanındayken gözaltına alındı. Gözaltından hemen önce abisinin yaşamını yitirdiği öğrenilirken, Taş’ın abisinin cenazesine katılmasına izin çıkmadı. Avukatların havaalanına kadar cenazeye eşlik etmesi için savcılığa bulunduğu başvuru da kabul edilmedi.  
Sendika yaptığı açıklamada eski SES Ankara Şube Eş Başkanı Rona Temelli’nin  böbrek nakli olduğunu ve sürekli doktor kontrolünde düzenli ilaç kullanması gerektiğini de vurguladı. 
Evrensel’de yer alan habere göre, eski SES MYK üyesi Fikret Çalağan’ın ise son evre kanser tedavisi gören annesinin ikamet ettiği evden önce üst katta abisinin evinin arandığı aktarılan açıklamada, “4 günlük gözaltı süresi sonrası cuma günü arkadaşlarımızın savcılığa çıkarılmasını beklemekteyiz. Fakat sağlık problemleri olanlar ve abisi vefat eden üyemizin ailesinin yanında taziyesi sürecini geçirebilmesi için hukuki girişimlerimiz devam etmektedir. Arkadaşlarımızın savcılığa çıkarılacağı gün Ankara’da ki emek ve demokrasi güçleri ile birlikte adliyede olup süreci takip edeceğiz” denildi.