Gözaltına alınan İsmail Dükel ile Müyesser Yıldız 4 ay boyunca dinlenmiş!

Dün gözaltına alınan gazeteciler İsmail Dükel ile Müyesser Yıldız'ın MSB'nin şikayeti üzerine savcılık tarafından 4 ay boyunca dinlemeye alındığı ortaya çıktı09-06-2020 08:07

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında TELE1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel ile Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız'ın dün gözaltına alınmasının ardından soruşturmanın detayları ortaya çıkmaya devam ediyor. Buna göre, savcılığın iki gazeteciyi 4 ay boyunca dinlemeye aldığı öğrenildi.

Dün sabah saatlerinde evleri Terörle Mücadele polisleri tarafından basılan iki gazeteci, bir astsubay ile yaptıkları iddia edilen görüşmeler üzerinden “askeri casusluk” iddiasıyla suçlandı. 

Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı TEM Şube ekipleri, saat 07.30 sıralarında İsmail Dükel ve Müyesser Yıldız’ın Çankaya’daki evlerine gitti. Evlerde arama yapan polis, dijital materyallere el koydu. El konulanlar arasında Yıldız’ın eşinin bilgisayar ve telefonu ile oğlunun dijital materyalleri de yer aldı. Ancak polisler, yasanın açık hükmüne rağmen dijital materyallerin imajlarını almak yerine doğrudan dijitallere el koydu. Yıldız ve Dükel, daha sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. 

MSB ŞİKÂYETÇİ OLMUŞ

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, soruşturmanın Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) istihbarat ve savcılık makamlarına yapılan şikâyet üzerine başladığı bildirildi. Bunun üzerine savcılık, İstanbul’da İstihbaratçı Astsubay E.B.’yi dinlemeye aldı. İddiaya göre, dinlemede astsubayın Müyesser Yıldız ve Dükel ile görüşmeler yaptığı belirlendi.

4 AY BOYUNCA DİNLEMİŞLER

Bunun üzerine soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2 gazeteciyi 4 ay boyunca dinlemeye aldı. Savcılık, dün üç isim hakkında iki günlük gözaltı kararı çıkardı. Astsubay E.B., İstanbul’da gözaltına alındı. Yıldız ve Dükel’in astsubay ile yaptığı iddia edilen görüşmeleri “askeri casusluk” olarak gösterildi.