Gözaltına alınan Ferhat Tunç ifadesinin ardından serbest bırakıldı

Almanya'dan dönerken havaalanında gözaltına alınan sanatçı Ferhat Tunç, Bakırköy Adliyesi'ndeki ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Tunç hakkında Diyarbakır merkezli bir soruşturma yürütüldüğü öğrenildi.14-01-2019 10:02

Almanya'dan Türkiye'ye dönerken havalaanında gözaltına alınan Ferhat Tunç, adliyedeki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Hakkındaki iki ayrı davadan yakalama kararı olduğu öğrenilen Tunç, Bakırköy Adliyesi'ndeki ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Adliyeki işlemlerin ardından açıklama yapan Tunç, "Bu ülkede düşüncelerini ifade eden hiç kimsenin eskisi kadar özgür ve serbest olamayacağı kesin. Bu ülkede yaşamaya devam edeceğim, dışarıya çıkmayacağım, sürgünü kabul etmiyorum" dedi.

'HER ŞEYE RAĞMEN BU ÜLKENİN İNSANLARINI SEVİYORUM, SÜRGÜNDE YAŞAMAYACAĞIM'

Adliye önünde açıklama yapan Tunç şunları söyledi:

"Bundan iki hafta önce ailemi ziyaret etmek için Almanya'ya gitmiş ve giderken bir sorun yaşamamıştım. Ancak, dün akşam dönüşünde, ‘Hakkınızda yakalama kararı ver, sizi tutuyoruz' dediler. Hakkımda açılmış birçok dava var. Soruşturmalar var. Davalardan bir tanesi 2 yıla yakın aldığım ceza istinaf mahkemesinde. Tam onu beklerken, böyle bir yakalama kararı sürpriziyle karşılandım. ‘Acaba yurtdışına gitti, artık gelmesin' diye bir tavır mı diye düşündüm. Ben yurtdışında yaşamak istemiyorum. Bedeli ne olursa olsun bu ülkede sanat yaptık, bu ülkede kardeşlik için barış için şarkılarımızı söyledik. Cezaevinde de olsa burada yaşayacağız. Dolayısıyla sürgünde yaşamak, sürgünde ahlanıp, vahlanmak istemiyorum. Her şeye rağmen bu ülkede yaşayan bütün insanları ve bu ülkeyi seviyorum. Bu duruma sevinsem mi, üzülsem mi anlam veremedim. İki ayrı dava var. Bir tanesi örgüt üyeliğinden, bir tanesi de örgüt propagandasından. ”