Gözaltına alınan açlık grevcilerinin annelerinin eğitim durumuna 'cahil' yazıldı!

İstanbul’da açlık grevi ve ölüm oruçlarına dikkat çekmek için eylem yaparken poli saldırısı sonucu gözaltına alınan ve okuma yazması olmayan 3 anne için polisin ifade tutanağına “cahil” diye yazdığı ortaya çıktı.



14-05-2019 11:37

Açlık grevleri ve ölüm oruçlarına dikkat çekmek amacıyla tutuklu yakınlarının geçtiğimiz perşembe ve cuma günü Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önü ve Mısır Çarşısı'nda yaptıkları eylem sonucunda polis sadlrısı sonucu aralarında gazeteci ve avukatların da olduğu 41 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 41 kişi dün savcılık ifadelerinin ardından tutuklama talebi ile çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerinden Hacı Oğiş ise sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandı.  

Gözaltındaki kimi anneler için, emniyet müdürlüğünde alınan ifade tutanaklarında, “Okuma yazması yok” ifadesi yerine “Cahil” yazıldığı ortaya çıktı. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatlarının hazır bulundukları ifade alma işlemlerinde, tutanaklara okuma yazma bilmeyen 3 tutuklu annesinin eğitim durumuna ilişkin bölüme “Cahil” yazıldı. 

MA'dan Metin Yoksu'nun haberine göre avukatlar, ifadelere odaklandıkları için bu kısmı gözden kaçırdıklarını belirterek, konuya dair suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.