Gösteri ve grevi yasaklayan Sudan: Türkiye'yi örnek alıyoruz

Sudan Dışişleri Bakan Vekili, Sudan'da henüz gösteri ve grevler yasaklanmışken Türkiye ile Sudan arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesini istediklerini belirterek, "Türkiye'yi örnek alıyoruz" dedi.26-02-2019 00:24

Sudan'da geçtiğimiz ay ekmek ve benzine gelen zamlardan sonra başlayan ve Başkan Ömer El-Beşir'in istifasının istendiği eylemler şiddetlenerek devam ederken, ülkeye getirilen gösteri ve grev yasağının ardından Sudan Dışişleri Bakan Vekili Bedreddin Abdullah, Türkiye ile Sudan arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesini istediklerini belirterek, "Türkiye'yi örnek alıyoruz" dedi.

Sudan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Dışişleri Bakan Vekili Bedreddin Abdullah, bakanlıkta, Türkiye'nin Hartum Büyükelçisi İrfan Neziroğlu'nu kabul etti.

Görüşmede Abdullah, "İkili ilişkilerin gelişmesini istiyoruz. Türkiye'yi örnek alıyoruz ve bir ortak olarak görüyoruz" ifadesini kullandı. Abdullah, iki ülke arasındaki ilişkileri ilerletmek için özel sektöre, iş ziyaretleri ve ortak ekonomik forum düzenleme çağrısı yaptı.

Büyükelçi Neziroğlu'nun yaptığı açıklamada, görüşmede, iki ülke arasında siyasi, ekonomik, ticari, sosyal ve kültürel ilişkileri ele aldıklarını söyledi. Teşvik ve bürokratik kolaylıkların sağlanması halinde çok daha fazla şirketin yatırım için Sudan'a geleceğini aktaran Neziroğlu, "Sudan'ın istikrarını önemsiyoruz" dedi.