Görevlinin elinden telefonu alıp, enkaz altında kalan yurttaşla konuşan Bakan Pakdemirli'den açıklama

Görevlinin elinden telefonu alıp kameralar önünde enkaz altındaki depremzedeyle konuşan Bakan Pakdemirli, "Kendimi bir anda enkazın üzerinde buldum" dedi.02-11-2020 08:05

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir'i vuran 6,6 büyüklüğündeki, depremin ardından enkaz altında kalan Buse Hasyılmaz'ın yerini tespit etmeye çalışan Kızılay görevlisinin elinden telefonu alarak görüşme yapmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Pakdemirli açıklamasında enkaz altındaki kişinin morale ihtiyacı olduğunu ve bunu 'bakan olarak kendisinin yapması gerektiğini' savundu.

İzmir'de Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda depremzedeler için kurulan çadır kentte açıklamalarda bulunan Pakdemirli şu ifadeleri kullandı:

"Çok büyük bir afet, her yer toz duman. Kendimi bir anda enkazın üzerinde buldum. O sırada Kızılay'dan görevli bir kızımız görevini çok iyi şekilde yapmaya çalışıyordu. İçeride üzerine ağırlık düşmüş, kıpırdayamayan bir kızımız var. O psikolojideki bir insan moral verici bir şeylere ihtiyacı var. Tarım ve Orman Bakanı olarak telefonu ben elime aldım. 'Sadece senden sakin olmanı istiyorum, sadece bana tarif et' dedim.

'NEREDE OLABİLECEĞİNİ TAHMİN ETTİK'

Binayı bilen bir arkadaşla birlikte nerede olabileceğini tahmin ettik. Hemen anladık ki giriş katında bir yerde Buse. Aşağı indik. Aldığımız bilgileri görevlilere tarif ettikten sonra arama çalışmaları hemen başladı. 3-4 saat sonra ancak ulaşabildik Buse'ye. Her 15 dakikada bir 3 dakika konuştuk. Buse'ye ulaştık. Cep telefonunun pili bitti, annesinin cep telefonuna ulaştı. Başlangıçta 'Hiçbir yeri göremiyorum' diyen kızımız annesinin telefonuna ulaştı.

'KENDİSİNE İKİNCİ BİR HAYATIN BAHŞEDİLDİĞİNİN FARKINDA'

AFAD ekiplerimizin, arama kurtarma ekiplerimizin büyük gayretleriyle kızımıza ulaşıldı. İkinci hayatını yaşıyor. Bugün de konuştum Buse'yle. Hastanede de ziyaret ettim. Hâlâ travmayı atlatabilmiş değil tam olarak. Ama kendisine ikinci bir hayat bahşedildiğinin farkında, bunun da değerini biliyor. Annesini kaybettiği için bir yandan çok üzgün, bir yandan da kendisini uzun ve sağlıklı bir ömür bekliyor. Yakında da nikahları olacak. Beni de nikah şahidi olarak görmek istediklerini söylediler. Ben de iki elim darda da olsa nikah şahitleri olmak istiyorum."