Goran Bregoviç 10 Eylül'de ODTÜ’de

Balkan müziğinin tanınan ismi Goran Bregoviç, 10 Eylül'de ODTÜ Vişnelik Tesisleri'nde dinleyicileriyle buluşuyor.14-08-2014 14:30

(İleri - Kültür Sanat) Ünlü müzisyen Goran Bregoviç, 10 Eylül'de ODTÜ'de konser vermeye hazırlanıyor. Bregoviç'in dinleyicileriyle Vişnelik Tesisleri'nde buluşacak.

Wedding and Funeral Band ile beraber konserler veren Goran Bregoviç, şüphesiz ki Balkanlar'ın en tanınmış besteci ve şarkı sözü yazarlarından biridir. Film müziğine ilk olarak 1978'de Mica Milosevic'in Nije Nego filmiyle başlayan Bregoviç'in en renkli ortaklığı yönetmen Emir Kusturica ile gerçekleşti. 1989'da Çingeneler Zamanı, 1993'te Arizona Dream, 1995'de Cannes Film Festival'ini kazanan Underground ve 1998'de Crna Macka gibi Emir Kusturica filmlerinin müziklerini yaparak Kusturica ve Bregoviç çok başarılı bir ikili haline geldi. Sanatçı ayrıca 2008’de Can Dündar’ın yazıp yönettiği Mustafa filminin müziklerini de yaptı. 

Sanatçı Türkiye'de İzmir, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Ankara ve Diyarbakır illerinde de konserler verdi. Sanatçının eserlerinden bazıları Sezen Aksu, Oya-Bora ve Candan Erçetin gibi Türk müzisyenler tarafından Türkçe sözlerle seslendirildi. Goran Bregoviç’in, geniş repertuvarından seçtiği şarkılarla, hiçbir konseri birbirine benzememekle beraber hepsi Balkan kültürünün derin izlerini taşır.