Gökkuşağının eksik rengini bulalım mı?

B’nin kelimeleri, çocukları sözcüklere yaklaştırmak için şahane bir seçim. Özellikle 7 yaş ve üzeri için hayli uygun bir dili var kitabın. Okuyan her çocuğun kendine ait bir sözlüğü olabilir. Neden olmasın?31-08-2019 23:32

Burcu Adıgüzel

Bir sözlük düşünün. Sözlükte tanımlanan tüm sözcükler 10 yaşındaki B’nin karşılaştığı durumlarla ilgili aklından dökülenler.

Sözlükteki kelimeler mi?

Hayal kırıklığı, kıskançlık, kâbus, şanssızlık, şans, güven, endişe, aşk. B, yeni doğacak kardeşiyle ilgili kaygılarını kıskançlık, sınıftaki yeni kızın başka şehre taşınacak olmasını endişe ve ona duyduklarını da aşk olarak tanımlıyor.

Endişe: Asla olmasını istemediğiniz bir şey için korkmak. Mesela hep yanında olmasını istediğiniz birinin yanınızdan gitmesi fikri sizi endişelendirir. Başınıza ağrılar girebilir ve soğuk terler dökebilirsiniz. Bu çok tehlikeli bir duygu. Olmamış bir şey için boş yere üzülmenize neden olur. Üstelik belki de hiç olmayacaktır. İnsanın çok sevdiği bir kitabı varken, bir gün onun kaybolacağını düşünüp kendini üzmesi gibi bir şey.

B, bir kardeşi olacağını öğreniyor ve ona bir sözlük hediye etmek istiyor. Böyle başlıyor kelimelerle öyküsünü yazmaya. Doğmamış kardeşini sevmeye başlıyor B, henüz görmediği birini sevmeyi sorgulamaya da. Sınıfa yeni gelen kızın farklılığı onu etkiliyor. E kızın her şeyi sarı! Kalemleri, defterleri, kıyafetleri. Ne kadar da etkileyici değil mi? Lakin sonra yeni kızın, kardeşi doğduğu gün başka bir şehre gideceğini öğreniyor. Hayal kırıklığını ekliyor sözlüğüne. Ne de olsa sözlüğü okuyan kardeşi de bir gün hayal kırıklığına uğrayacak ve bunu öğrenmesinde fayda var. Ama nasıl oluyor da aklından çıkaramıyor yeni kızı B. Aşkı tanımlayıveriyor sözlüğüne. Umutsuzluğa yer yok, nasıl olsa gökkuşağının eksik rengini buldurur hayat diyor. Bulmalıyım!

O gün dünyaya geliyor B’nin kardeşi. Kardeşine gökkuşağının eksik renginin adını veriyor. Hangi renk dersiniz?

B’nin kelimeleri, çocukları sözcüklere yaklaştırmak için şahane bir seçim. Özellikle 7 yaş ve üzeri için hayli uygun bir dili var kitabın. Okuyan her çocuğun kendine ait bir sözlüğü olabilir. Neden olmasın?

Künye: B’nin Kelimeleri, Nazlı Deniz Güler, Kırmızı Kedi Çocuk, 2015, 64 sayfa.