Gökçen hakkında açılan 'Cumhurbaşkanı'na fiili saldırı' davasında görevsizlik kararı

CHP'li Gökçe Gökçen hakkında açılan 'Cumhurbaşkanı'na fiili saldırı' davasında mahkeme, görevsizlik kararı verdi.13-10-2021 16:41

CHP tarafından yayımlanan '21 Soruda FETÖ'nün Siyasi Ayağı' isimli kitapçık ile ilgili açılan davanın ikincisinde, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, 'Cumhurbaşkanı'na fiili saldırı' suçlamasıyla hakim karşısına çıktı. Mahkeme, görevsizlik kararı verdi. Gökçen duruşmanın ardından yaptığı açıklamada, "Burada aslında CHP’nin siyasi faaliyeti olmakla birlikte; yapılan da gençlerin, kadınların ve özellikle milletvekili olmayanların siyaset yapma hakkıdır" dedi.

'SAVCI, İDDİANAMENİN ABSÜRT OLDUĞUNUN FARKINA VARDI'

CHP avukatı Celal Çelik, duruşma sonrası Gökçen hakkındaki yargılama sürecine ilişkin şu açıklamalarda bulundu. 

"MYK’ya karşı sorumluluk atfedilerek hazırlanmış olan bir kitapçıktan kaynaklı olarak çok absürt davalar açılmıştı. Kitapçık da şuydu: FETÖ’nün siyasi ayağı özelinde CHP tarafından eleştiriler, değerlendirmeler yapılmıştı. Tamamı doğru olan, haklı eleştirilerdi, olgusal dayanakları vardı. Buna rağmen sayın savcılık tarafından olmayan suçlar ihdas edilerek Genel Başkan Yardımcımız Gökçe Gökçen ile ilgili üç tane farklı dava açılmıştı. O davalardan biri bugün ağır ceza mahkemesinde görüldü ve aslında sevindirici olan şuydu elbette; mahkeme heyeti ve sayın savcı bu iddianamenin absürt olduğunun farkına vardılar, henüz Gökçe Gökçen’in ifadesi dahi alınmaksızın görevsizlik kararı verilmesi gereği ortaya kondu. Sayın Cumhurbaşkanı’na yönelik olarak yapılan eleştirel değerlendirmenin hiçbir biçimde fiili saldırı gibi absürt bir suçlamaya konu olamayacağını mahkeme aslında hüküm altına almış oldu. Dolayısıyla bu hüküm elbette bizim açımızdan önemli. Bugün itibariyle üç davadan biri bitmiş oldu."

'BURADA MUTLAKA BİR BERAAT ÇIKACAK'

Davayı takip eden isimlerden CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ise şunları söyledi:

"Eğer bir siyasi parti düşüncelerini açıklayamayacaksa, bunu halkla paylaşamayacaksa bunun adalet neresinde, demokrasi neresinde? Bugün alınan karar umarım en kısa sürede beraatla sonuçlanır ve bu hukuk garabeti de ortadan kalkar. Az önce yaşanan olaylardan dolayı da üzgünüz. Bu açıklamayı yapmak istemiştik sadece. Bu kime yarıyor, amaç ne anlamak mümkün değil. Biz burada bir hakkı, hukuku, adaleti tesis etmek; hakkımızı aramak için buradayız ama gördüğümüz muamele ülkemize, emniyetimize, adaletimize yakışmıyor. Sonuçta burada mutlaka bir beraat çıkacak. Bu yargılamanın olması bile çok komik bir olay ama öyle veya böyle bir şekilde adalet yerini bulacak. Biz; hak, hukuk, adalet diyoruz."

AÇIKLAMA İZNİ VERİLMEDİ

Duruşma öncesinde, polis; CHP heyetinin adliye önünde açıklama yapmasına izin vermedi.