Gökçek dönemine soruşturma: Milyonluk iş 100 bin TL’ye Osmanlıspor’a verilmiş

Ankara Büyükşehir Belediyesi, geçmiş dönemde hafriyat döküm sahalarında yaşanan gelir kaybı nedeniyle geniş çaplı soruşturma başlattı.28-08-2019 15:20

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 30 bin TL karşılığında ANFA'ya verdiği hafriyat döküm işinin, sözleşme tarihinden bir ay sonra 100 bin TL karşılığında Osmanlıspor'a verildiği belirlendi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, hafriyat döküm bedellerinin belediye kasası yerine başka kaynaklara aktarılması ve kamunun zararı uğratılması nedeniyle soruşturma başlattı. Soruşturmanın ardından eski Başkan Melih Gökçek de dahil olmak üzere sorumlular hakkında yasal sürecin başlatılacağı ifade ediliyor. Belediye kaynakları, yapılan sözleşmeler sonucunda işin Osmanlıspor'a verilmesinden dolayı Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin milyonlarca lira zarara uğradığını belirtiyor.

Edinilen bilgiye göre hafriyat döküm işinin Temmuz 2014 tarihinde Meclis kararı ile Belediye şirketlerinden ANFA'ya aylık 30 bin TL'ye (yıllık 360 bin TL) verildiği, ANFA'nın ise bu işi Osmanlıspor'a aylık 100 Bin TL'ye (yıllık 1 milyon 200 bin TL) sözleşme yaparak verdiği ifade edildi.

Yetkililer, bu sözleşmeler sadece sonucunda belediyenin milyonlarca lira kamu zararına uğradığını belirtiyor. Gökçek'in işi sözleşme ile ANFA üzerinden Osmanlıspor'a verdiği tarih olan Ağustos 2014'ten sözleşmenin feshedildiği güne kadar yaklaşık 3 yıldaki kamu zararının tespit çalışmasının sürdüğü belirtildi. Soruşturma kapsamında, inşaat ruhsatı alıp daha sonra iskan ruhsatı alan inşaat firması sahiplerinden döküm makbuzlarına ait bilgi ve belgeler talep edilecek.

Büyükşehir Belediyesi kaynakları, soruşturmanın ardından eski başkan Melih Gökçek de dahil olmak üzere tüm sorumlular hakkında yasal süreci başlatacak.