Gökçek, 17-25 Aralık'tan sonra Gülen cemaati kanallarına yüz binlerce lira aktarmış!

Gökçek döneminde, iktidarın milat kabul ettiği 17/25 Aralık 2013 tarihinden sonra Gülen yapılanmasının yayın organları olduğu bilinen Samanyolu TV, Samanyolu Haber TV, Kanaltürk ve Bugün televizyonlarına kaynak aktarıldığı belirlendi.22-05-2020 14:34

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı inceleme ile Gökçek döneminde Gülen cemaatinin yayın organlarına 375 bin lira ödemenin tek kalemde yapıldığı ve 2013 yılından sonra da kaynak aktarmaya devam edildiği açığa çıktı. Gökçek hakkında “Suç örgütüne yardım etmek” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, Ankara Büyükşehir Belediyesi, "Melih Gökçek döneminde Gülen yapılanmasına ait basın yayın organlarına kaynak aktarımı yapıldığı" haberlerini ihbar kabul ederek harekete geçti. Yapılan incelemenin ardından Melih Gökçek ve dönemin üç yöneticisi hakkında, “Suç örgütüne yardım etme, terörizmin finansmanı ve görevi kötüye kullanma” suçlarının işlendiği gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusu yapıldı.

Gökçek döneminde, iktidarın milat kabul ettiği 17/25 Aralık 2013 tarihinden sonra Gülen yapılanmasının yayın organları olduğu bilinen Samanyolu TV, Samanyolu Haber TV, Kanaltürk ve Bugün televizyonlarına kaynak aktarıldığı belirlendi.

‘ÖRGÜTE YARDIM’

Suç duyurusunda, Gökçek'in takdir ve tensip makamı olmasına rağmen FETÖ’ye kaynak aktarımında sorumlulukları bulunan şahıslar ile ilgili hiçbir işlem tesis etmediğine vurgu yapılarak, Belediye adına bu işin yapılmasına müsaade ederek suça iştirak ettiği kaydedildi.

‘FETÖ KANALLARINA’ YÜZ BİNLERCE LİRA

ABB yetkililerinin yaptığı incelemelere göre, “FETÖ yayın organları” olarak bilinen Samanyolu TV’ye 240 bin TL, Kanaltürk’e 81 bin TL, Samanyolu Haber’e 36 bin TL ve Bugün TV’ye 18 bin TL olmak üzere toplam 375 bin TL ödemenin tek kalemde yapıldığı ortaya çıktı.

İncelemeye ilişkin hazırlanan raporda, dönemin başkanı Melih Gökçek, eski Genel Sekreteri FETÖ firarisi Kamil Kılıç, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi eski Başkanı Ahmet Recep Tekcan ve Mali Hizmetler Dairesi eski Başkanı firari Hasan Uçar’ın “suç örgütüne yardım, terörizmin finansmanı ve görevi kötüye kullanma suçlarını” işlemekten cezalandırılmaları gerektiği belirtildi.