Göbeklitepe'ye giriş ücretleri bir yılda yüzde 700 zamlandı: Ücretlendirme konusunda inisiyatif kimde?

Dünyanın günümüze ulaşan en eski tapınağı olarak bilinen ve UNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunan Şanlıurfa'daki Göbeklitepe'ye giriş ücretleri bir yılda yüzde 700 zamlandı. Fiyattaki fahiş artış, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'a soruldu.18-06-2019 12:05

Tugay Candan - Twitter: @TugayCandann

Mail: tugaycandan@ilerihaber.org

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Şanlıurfa’daki Göbeklitepe, Meclis gündemine taşındı. HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Göbeklitepe’ye giriş ücretlerinin bir yılda yüzde 700 zamlanmasıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a sorular yöneltti.

İnsanlık tarihinin bilinen ilk tapınakları arasında yer alan Göbeklitepe'nin M.Ö. 12.000'de inşa edildiğini ve dinler tarihini etkileyen Göbeklitepe’nin, bilinen ilk ibadet merkezi olduğunu hatırlatan Sürücü, “Yeryüzündeki ilk inanç merkezi olmasının ve buğday kalıntılılarının yanında büyük kaya parçalarının şekilli bir biçimde buraya taşınmasından ötürü, yerleşik hayatın ilk dönemlerinin başlangıcı olarak kabul edilmektedir” dedi.

Tarihin, dinin, kültürün ve insanlığın önemli bir noktası olan Göbeklitepe’nin öneminin yayılması ve gelecek nesillere aktarmanın oldukça önemli olduğunu vurgulayan Sürücü, şöyle devam etti:

“2019 yılının “Göbeklitepe Yılı“ olarak ilan edilmesi Şanlıurfa’ya turizm açısından avantaj yaratması beklenirken müzeye girişte alınan ücret sebebiyle dezavantaj yaratmaktadır. Yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmesine rağmen bu tapınakların girişinde alınan fahiş fiyatlardan dolayı çoğu turist Göbeklitepe’yi ziyaret edemeden geri dönmektedir. Müze girişinde alınan yüksek ücretlerden dolayı insanların Göbeklitepe’ye olan ilgisi azalmaktadır. Bu durumdan en çok etkilen Şanlıurfa halkı tepkilerini bize iletmişlerdir. Başta kadınlar ve gençler olmak üzere Şanlıurfa halkı yanı başlarında olan dünya kültürünü ziyaret edememektedirler. Geçen sene 5 TL olan giriş ücretleri bu yıl 7 kat artarak 35 TL olmuştur. 5 kişilik bir ailenin giriş ücreti olarak 175 TL ödemek zorunda olmaları halkta tepkiye yol açmaktadır.“

Sürücü, Bakan Ersoy’un yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

1.Bakanlığınızın yerli ve yabancı turistlerin tepkisine yol açan bu ücretlendirmeden haberi var mıdır? Göbeklitepe’ye girişlerin daha uygun ücretlere tabii tutulması gerekmemekte midir?

2. Göbeklitepe’nin girişinde alından ücretin bu kadar yüksek olmasının sebebi nedir?

3. Bu ücretlendirme bakanlığınızın inisiyatifi dışında mı yapılmaktadır? Bakanlığınız ücretlendirme yapılırken denetleme yapmakta mıdır?

4. Bakanlığınız vatandaşların tepkisine yol açan bu ücretlendirme için bir çalışma yapacak mıdır?

5. Bakanlığınız halkı teşvik etmek ve Göbeklitepe'yi tanıtmak için ne tür çalışmalar yapmaktadır?

6. Şanlıurfa Göbeklitepe’nin gün yüzüne çıkarılmasından beri kaç yerli ve yabancı turist ziyaret etmiştir?