Giresun'daki selde hayatını kaybedenlerin sayısı 5'e yükseldi

Giresun'da etkisini gösteren şiddetli sağanak yağış bazı ilçelerde sele neden oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada selde 1'i asker 3 kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu. AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan yaşamını yitirenlerin sayısının 5'e yükseldiğini açıkladı.23-08-2020 15:53

İleri Haber

Giresun il merkezi ve Yağlıdere ilçesinin ardından Dereli ilçesinde de etkili olan şiddetli yağış sele neden oldu.

Akşam saatlerinde etkili olan şiddetli yağış sonrası Akkaya Deresi taşarken, ilçe merkezi göle döndü. Sel suları ilçe merkezinde önüne kattığı her şeyi götürürken, ilçe merkezindeki iş yerleri sular altında kaldı büyük maddi hasar oluştu.

İHA'nın haberine göre, o anlar balkonlarındaki yurttaşlar tarafından cep telefonui ile görüntülendi. Görüntülerde bir büfenin, kamyonetin ve otomobilin sel sularına kapılarak sürüklendiği gözlendi.

Öte yandan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Giresun'daki sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısının 5'e yüseldiğini açıkladı.

METREKAREYE 52 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ

Giresun’un bazı ilçelerinde dün akşam saatlerinde başlayan sağanak yağmurda sel ve heyelan meydana geldi. Sel felaketinin yarattığı tahribat gün ışıyınca ortaya çıktı.

Meteoroloji 11. Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Giresun’da etkili olan sağanak yağışta metrekareye ortalama 52 kilogram yağış düştü.

3 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise yaptığı açıklamada, "Bir asker ve iki vatandaşımızın cansız bedenine ulaşıldı" dedi.

Soylu şunları söyledi:

"Bu yağmurdan sonra da birçok ilçemizde yağmurun etkisiyle sel, heyelan ve maalesef ciddi hasarlar meydana geldi. Yoğun yağış nedeniyle Dereli Merkez'de su 2 metrenin üzerine kadar su yükseldi. Burada ilk önce 5 vatandaşımızın mahsur kaldığı söylenmişti. Çünkü Dereli'ye şu anda ulaşmak mümkün değil. Tali yoldan gelen bir iki ekskavatör araçla buradaki vatandaşlarımız kurtarıldı. Şu anda Dereli'de bir düğün salonunda 20 vatandaşımızla ilgili kurtarma çalışmamız da devam ediyor.

Kapalı olan yollarımız var. Tirebolu-Doğankent yolu kapalı. Ve maalesef Tirebolu-Doğakent yolu üzerinde Doğankent'e giderken içerisinde 5 jandarmamızın bulunduğu araç, bir menfezde suların içinde gömülü olarak kaldı.

Şu anda Jandarma Bölge Komutanımız, arama-kurtarma timlerimiz orada. Aracı görüyorlar ama ulaşamıyorlar. Ve yine orada bir iş makinesi ve operatörü kayıp. Tirebolu-Doğankent yolunda şu anda menfezin çökmesi ve o esnada araçların geçmesi sonucunda 5 jandarma, 1 de operatrümüzün kayıp olduğunu söyleyebilirim.

Bunun yanı sıra Tirebolu-Güce yolunda probem yok ama Güce'den sonra bugün yayladan dönen İl Genel Meclisi üyelerimizin de içerisinde bulunduğu toplam 20 kişilik, 8 kişisi bir noktada, diğerleri başka bir noktada olmak üzere şu anda onlar da mahsurlar ve onlara da ulaşılamıyor.

Şu anda kayıp olduğunu bildiğimiz 6 kişi daha var. Tirebolu'da 1 kişi, Merkez Çavdar'da 3 kişi, Tespi'de 1 kişi, Dereli Akkaya köyünde 1 kişi olmak üzere toplam 6 kişinin de kayıp olduğu ihbarını aldık. Toplam 12 kişi kayıp bilgimiz söz konusu. Bunun ötesinde bu bahsettiğim ilçelerin köylerinden bilgi aldıklarımız var, alamdıklarımız var."

AFAD 127 KİŞİNİN KURTARILDIĞINI DUYURDU

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Giresun'daki sel felakatinde 127 kişinin kurtarıldığını duyurdu.

AFAD tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada "Giresun’da aşırı yağışlardan dolayı Dereli, Espiye, Doğankent, Tirebolu, Güce, Görele ve Yağlıdere ilçelerinde sel, heyelan ve su baskınları meydana gelmiştir. AFAD, Jandarma, Belediye, İtfaiye, Karayolları, UMKE, Türk Kızılay ve AKUT ekiplerimizle bölgede 423 personel ve 153 araç ile aralıksız devam eden arama kurtarma çalışmalarında şu ana kadar 127 vatandaşımız kurtarılmıştır" ifadelerine yer verildi.

SOYLU: HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 4'E YÜKSELDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 11 yurttaş için arama-kurtarma çalışmalarına devam edildiğini söylerken 10.30 itibarıyla yaşamını yitirenlerin sayısının 4'e yükseldiğini duyurdu.

Soylu şunları söyledi:

"(Dereli ilçesinde) Burada kullanılabilir durumda tek bir dükkan yok, hepsi tamamen tarumar olmuş. Devletimiz bütün gücüyle beraber hem buradaki yaraları saracaktır hem de vatandaşımızın yanında olacaktır.

Üçüncü vatandaşımız Yasemin Özdemir'in de naaşına ulaşıldı. Allah rahmet eylesin"

Soylu, 118 köy yolunun da ulaşıma kapalı olduğunu açıkladı.