Giresun'da çöken ve askerlerin öldüğü menfezle ilgili verilen uyarı dilekçesi iade edilmiş!

Tirebolu'da menfezin çökmesi sonucu dereye düşen resmi araçta can kayıpları meydana gelirken, menfezle ilgili uyarıda bulunan CHP'li Meclis Üyesi Ömer Cebeci'ye dilekçesinin iade edildiği ortaya çıktı.25-08-2020 09:51

Giresun'un Tirebolu ilçesinde menfezin çökmesi sonucu dereye düşen resmi araçtaki en az 3 askerin hayatını kaybettiği olayda, menfezin altı boşaldığı için felaketlerin yaşanacağına ilişkin İl Genel Meclisi'ne fotoğraflı ve detaylı sunum yapılmasına rağmen hiçbir işlem yapılmadığı ve bu konuda dilekçe sunan CHP'li Meclis Üyesi Ömer Cebeci'ye de dilekçesinin iade edildiği ortaya çıktı.

Menfezin çökmesiyle 5'i Jandarma Uzman Çavuş, biri iş makinesi operatörü 6 kişi sel sularına kapılırken, üç askerin cesedine ulaşıldı, araçtaki 3 kişi ise halen aranıyor.

Menfezin altı boşaldığı için felaketlerin yaşanacağına ilişkin dilekçe veren ve dilekçesi iade edilen Ömer Cebeci, Sözcü'den Saygı Öztürk'e şunları anlattı:

''3 Temmuz 2019'da İl Genel Meclisi'ne Tirebolu Harşit Vadisi'nde yaşanabilecek sel faciasının nasıl sonuçlar doğuracağına ilişkin dilekçe yazıp sunum yapmak istedim. 4 Temmuz'da tahribatın hangi önlemlerle azaltılabileceğini belirttim. Vadideki bir menfezin fotoğrafını da çekip altının boşaldığını fotoğraflı olarak Meclis'te anlattım.

Bu menfezin çökme riskinin çok yüksek olduğunu söyledim. Bu konuda ayrıca bir önerge verdim ancak önergem dikkate alınmadı. Alay eder gibi İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Şahin tarafından 'Vali Bey AFAD'a talimat verdi' notuyla dilekçem iade edildi. Bu olayın yaşanacağı belliydi. Uyarımız dikkate alınmış olsaydı bugün menfezde kaybolan askerlerimiz hayatta olacaktı.''