'Gezideki milyonlarca liderden biri benim' eylemi

Gezi Parkı'nda bu sabah bir yurttaş tek kişilik eylem yaptı. Gezi Direnişine yönelik başlatılan gözaltı dalgasına tepki gösteren Oruç Karacık "Gezideki milyonlarca liderden biri benim" yazılı bir dövizle Gezi Parkı merdivenlerinde eylem yaptı.12-12-2018 15:32

Gezi Parkı’nda bu sabah bir kişi elinde, “Gezideki milyonlarca liderden biri benim” pankartıyla eylem yaptı.

Oruç Karacık isimli bir yurttaş, AKP'nin Gezi direnişine yönelik gözaltılarına tepki göstererek tek kişilik eylem yaptı.

Duvar'dan Hacı Pişkin'in haberine göre, 2007 seçimlerinde AKP'ye oy verdiğini söyleyen Karacık "O zaman bu oyu hak ediyorlardı. Doğayı, bellek mekanlarımızı, sanatı, tarihi zenginliklerimizi… Kısacası bizi toplum yapan her şeyi yok sayan bir partiye dönüşeceğini bilemezdim" dedi.

'YOLDAŞ KELİMESİNİ SEVMEZDİM, GEZİ PARKI'NA GİDİNCE YOLDAŞ NEYMİŞ ANLADIM'

"Sürekli Gezi Park'ında kalmadığım için pişmanım" diyen yurttaş açıklamasında şunları kaydetti:

"Kırmızılı kadının Gezi Parkı’ndaki resmini görünce orada olmalıyım dedim. 2013, 31 Mayıs sabahı Taksim’deydim. Orada hiç tanımadığım insanlar için ölebilirdim. Eminim oradaki insanlar da aynı duygudaydılar. Sürekli Gezi Parkı’nda kalmadığım için pişmanım. Oradaki yaşamı ıskaladım. Yoldaş kelimesini sevmezdim ama Gezi Parkı'na gidince yoldaş neymiş anladım. Bir amaç için yola çıkan tüm canlılar yoldaşmış. Sokak köpeklerinden korkardım, Gezide onlarla da yoldaş oldum. Belli bir zaman geçtiğinde benim köpekten, köpeğin koyundan, domuzdan farkının olmadığını, yani tüm hayvanların farksız olduğunu anladım. Yoldaşım için ölebilirim duygusundayken yoldaşımı öldürüp yiyemezdim, onun için et yemeyi bıraktım. Hayatımın hiçbir döneminde kimseye fiziksel şiddet kullanmadım. Ama et yemeyi bırakınca tüm canlılara çok daha saygılı oldum. Gezide tüm kalpler birbirinin oldu. O ana kadar birbirini anlamayan sevmeyen çok farklı düşüncede olan tüm canlıların içi sevgiyle doldu. Ve orada tüm beyinler bir oldu. Tek bir organizma gibi bir kişinin bilgisi herkesin bilgisi oldu. Kalp ve beyin bir olunca inanılmaz zenginleştik. Gezi parkına bir şekilde gelemeyenler bu zenginliği anlayamadı. Dönemin başbakanı bizlere çok güzel bir isim taktı: Gezi zekalılar. Harika bir isim, o zekaya sahip olduğumuz için kalbimiz ve beynimiz gelişti.”