Gezi Parkı'nda 39 ağaç sökülerek yerine yenileri dikilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Taksim Gezi Parkı'nda kurumuş olan ağaçları sökerek yerine yeni ağaçlar dikeceğini açıkladı.29-01-2020 20:27

İBB'den yapılan açıklamada, daha önce sökülmesine karar verilen 77 ağaçtan bazılarının fırtına nedeniyle kırıldığı belirtildi. Geriye 39 kuruyan ağaç kaldığı kaydedilirken bunların da Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nce kaldırılarak, yerlerine uygun boyutta Dişbudak, Sığla, Çitlembik, Mabet ve Ihlamur ağaçları dikileceği açıklandı.

Gezi Parkı'ndaki kuruyan ağaçların yerine yenilerinin dikilmesi gerektiğini söyleyen Sefer Güney isimli yurttaş, "Geçen günkü rüzgarda bir hanımefendi zarar gördü. O yüzden kesilmesi ve yerine yenilerinin dikilmesi de iyidir. Geçen gün birinin kafasına düştü, böyle durması iyi bir şey değil" dedi. Çocukluğunun Gezi Parkı'nda geçtiğini söyleyen Saim Yüksel, "70 yaşındayım, 65 yıldır ben buraya gelirim, çocukluğum burada geçti. Ağaçların ömrü bitmiş, tazelesinler. Geçen gün rüzgarda devrildiler" ifadelerini kullandı.