Gezi Davası'nda tüm sanıklar hakkında beraat kararı!

Gezi Davası'nın 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında, tüm sanıklar hakkında beraat kararı verildi.18-02-2020 16:37

İleri Haber - Silivri

Gezi Davası'nın 6. duruşması bugün Silivri 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme heyeti, tüm sanıklar hakkında beraat kararı verdi. Mahkeme, davanın tek tutuklu sanığı Osman Kavala'nın da başka suçtan hükmü olmaması halinde beraat ve tahliyesine hükmetti.

Hakkında müebbet hapis cezası istenen ve tüm suçlamalardan beraat eden Yüksek Mimar Mücella Yapıcı, beraat kararının ardından "Demek ki neymiş? Gezi yargılanamazmış. Gezi yargılanamaz, Gezi onurdur, Gezi kirletilemez!" dedi.

Gezi Direnişi sırasında polis kurşunuyla katledilen Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ise Gezi Davası'ndaki tüm sanıkların beraati sonrası “Çok mutluyum, umutluyum. Gezi yargılanamaz. Masumiyetti gezi. Biz devam edeceğiz mücadelemize. Bugün o kadar mutluyuz ki…. Kaybettiğimiz çocuklarımızın umudu geri geldi” ifadelerini kullandı.

DAKİKA DAKİKA MAHKEMEDE YAŞANANLAR...

Güncelleme 14.45

Salona dönen mahkeme heyeti, sanıkların son sözlerini dinlemeye devam etti. Ardından kararın açıklanmasına geçildi. Mahkeme heyeti, tüm sanıklar hakkında beraat kararı verdi. Mahkeme, davanın tek tutuklu sanığı Osman Kavala'nın da başka suçtan hükmü olmaması halinde beraat ve tahliyesine hükmetti.

Mahkemenin kararı, salonun içinde ve dışında alkışlarla karşılandı.

Güncelleme 14.33

Avukatların direnişi sonuç verdi. Mahkemenin, salondan çıkarma talimatı verdiği avukat salonda kaldı. Duruşmanın devam etmesi için heyetin salona dönmesi bekleniyor.

Güncelleme 14.20

Sanıklara son sözleri verildi. Bu arada salondan yükselen itirazlar üzerine mahkeme heyeti izleyicileri ve bir avukatı salondan çıkarma talimatı verdi. Mahkeme heyeti de salondan ayrıldı. Mahkemenin salondan çıkarma talimatı verdiği avukat için içeri giren Jandarmaya ise diğer avukatlar engel oldu. Salonda sesler yükseliyor.

Güncelleme 14.00

Hakkında 15 yıldan 20 yıla kadar hapis istenen Tayfun Kahraman da şunları söyledi:

"Mütalaa hakkında savunma veremeyeceğim. 6 günde savunma hazırlamam mümkün değil. Ama müdafiilerin tüm talepleri reddedilirken iddia makamının tüm taleplerinin yerine getirildiğini görüyoruz Bugün Gezi bizim nezdimizde yargılanıyor olabilir ama Gezi halktır. Gezi, bu ülkenin temsil edilemeyenlerinin sesidir. Gezi tamamiyle antiemperyalisttir. Ben de bir mimar olarak oradaydım. Biz Topçu Kışlası’na yaptığımız itiraz sebebi ile de ordaydık. Belki de Kanal İstanbul’a yaptığımız itirazlar sebebi ile de yargılanacağız. Bugün ise Gezi’yi toplanma alanı ilan eden dairenin başkanı olma şansına sahip oldum. Bir şehir plancı olarak verdiğim mücadele ile darbe girişimi ilişkilendirilmesi absürt bir komedidir. Gezi’de bizlerle hareket eden ve orada olan tanıkların dinlenmesini talep ediyorum ancak ondan sonra mütalaaya karşı diyeceklerimi söyleyebilirim."

Söz alan Yiğit Ali Ekmekçi de savunma için süre talep etti. Mahkeme, esas hakkında mütalaaya karşı süre verilmesi taleplerini reddetti.

Güncelleme 13.35

15 yıldan 20 yıla kadar hapsi istenen Can Atalay ise şu ifadeleri kullandı:

“Benim artık sizden bir talebim olmayacak. Çünkü ceza muhakemesi hukuku ile bir bağınız kalmadığı kanaatindeyim. Ben sizin dünya görüşünüzü, hukuki bilginizi bilmem. Benim size bir kinim yok.”

Mahkeme başkanı: Bizim de yok şüphe etmeyin

(Can Atalay devamla) “Sizin bizi sevmenizi beklemiyoruz. Savcı beyin bizi sevmesini istemiyoruz. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Direnişi’ni karalamaya çalışıyor. Savcılık bizi bir grup salak olarak niteleyip emperyalizme yanladığımızı iddia ediyor. Bugün 17 Şubat 1969’un 41. yılıdır 6. Filo’yu kıble alanlar hala emperyalizm diyememektedir ama bize kara çalmaktadırlar. Bunu yapamazlar.

Siz bize ‘teslim olun’ diyorsunuz. İddianameniz 7 gün önce tebliğ edildi, bu ‘teslim olun’ demektir. Bu durumda esas hakkında savunma yapılamaz. Hukuk konuşmayacağım, yoksa konuşabilirim. Zaman gazetesinin zihniyeti ile bizi karalayamazsınız. Buna kimsenin gücü yetmez ve yetmeyecektir. 15 Temmuz’da kaçan bir Fetullahçının yazısı ile başlıyor soruşturmanız. Ve aradan 2 yıl geçtikten sonra bunlar kıymetlendiriliyor. Bu iddianameyi savcı bey yazmamış. İddianamede uzun uzun atıf yapılan Murat Pabuç’un ifadesi sizde yok, savcılıkta yok. Buna rağmen nasıl iddianameye ve esas hakkında mütalaaya girer? Savcı bey vebal altına girmektedir. Siyasal, hukuki vebal altına girmektedir.

Bu dosyanın arkasındaki irade savcı beyi aşıyor. Biz böyle imzacı savcılar çok gördük, iddia makamı imzacıdır. Biz bu iddianamenin asıl sahiplerine cevap veriyoruz. Rabia işaretini Mısır’da Tahrir Meydanı’ndan alan Recep Tayyip Erdoğan’a sorulamayan sorular bize soruyor. Biz eşitlik ve özgürlük mücadelesi yürüten Mısırlıların yanındayız. Sayın yargıçlar benim sizden bir talebim yoktur. Bu mütalaaya karşı verilen 7 günlük süre yeterli değildir. Biz gaz maskesi dağıtmadık, dağıtsak söyleriz. Gaz maskesinden cebir ve şiddet üretilebilir mi? Eğer siz Gezi’ye darbe derseniz, 15 TemmuzcularıN, 12 Eylülcülerin işini kolaylaştırırsınız. Belki de niyetiniz budur, bilmiyoruz.

Ben sosyalistim. Gezi, ‘bu memleket kendi ayakları üzerinde dursun’ diyenlerin sesidir. Bizim üzerimizde vebal var. Gezi Direnişi’nin sokaklarındaki insanların vebali var. Biz Geziciyiz, yapacağımızı söyleriz, yaptığımızı savunuruz.”

Güncelleme 13.15

Mater’in ardından söz alan ve yine 15 yıldan 20 yıla kadar hapsi istenen Mine Özerden ise “Mütalaaya dair söyleyeceklerimi avukatlarımın talepleri yapıldıktan sonra söyleyeceğim. Neden burada olduğumuzu hala anlayamıyorum ve anlayabilmek için de bir bulguya hala rastlamadım. Bu davanın kurgu olduğu çok açıktır Dosyada fiil, fail, kanıt yok. Sadece algı yaratmaya yönelik kanaat var. Eskiden uzay yolu diye bir dizi vardı. Mister Spak ‘bu mantıklı değil, bu mantıklı değil’ derdi. Ben de ‘kurtar beni mister Spak’ diye bağırmak istiyorum” dedi.

Güncelleme 13.10

15 yıldan 20 yıla kadar hapsi istenen Çiğdem Mater ise “Hayatımızı alt üst eden davanın sonuna yaklaştık. Mahkeme heyetinin apar topar değişmesi, taleplerimizin reddi, akıl hastası birinin tanık olarak ifadeleri ile yargılanmamıza tanıklık ediyoruz” diyerek, savunma için süre talep etti. 

Güncelleme 13.05

Müebbet hapsi istenen Mücella Yapıcı ise söz alarak şunları söyledi:

"Ben savunma yapmayacağım. Ben savunmamı beraat ettiğim mahkemede yaptım ve o savunmamı da sizlere verdim ancak diğer arkadaşlar için süre istiyorum. Bu davadaki fezleke beraat ettiğim tüm davalardaki fezlekeler ile aynıdır. Üzerime atfedilenler suç değil onurdur. Ben yerli yerimdeyim, durduğum yerdeyim. Sürekli savcılar değişiyor, sizler değişiyorsunuz ben hep buradayım ve hep haklıyım ve hep aynı şeyleri tekrarlıyorum. Yargılandım, yargılandık… Hem de suç örgütü kurmaktan yargılandım. Kesinleşen beraat kararım temyiz edildi, size oradan okumak istiyorum; aceleniz var gibi duruyor çok vaktinizi almayayım"

Karardan bölümler okuyan Yapıcı, “Tekrar ediyorum Gezi toplumun yüz akıdır, Gezi’nin bir örgütü fonu yoktur, Gezi yargılanamaz. Sözlerimi canlarını kaybeden 8 çocuk için saygıyla eğilerek bitiriyorum” dedi.

Yapıcı’nın sözleri salondan alkış aldı.

Güncelleme 13.00

Kavala'nın ardından 15 yıldan 20 yıla kadar hapsi istenen Ali Hakan Altınay söz aldı. Altınay, "Vahim bir iddia ile karşı karşıyayız. Bu sebeple savunma için süre istiyorum" dedi

Güncelleme 12.50

Mütalaa ile ilgili söz alan ve hakkında müebbet hapis cezası istenen Osman Kavala, şunları söyledi:

"Nesnel bir gözlemciyi ikna edecek hiçbir belge ve bilgi iddianamede yoktur. Gezi protestolarını itibarsızlaştırmaya yönelik komplo teorisini iddia makamı kabul etmektedir. Bu size makul gelmiş olabilir ancak bu olay ve olguları nesnel bir gözlemci olarak değerlendirme yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz; bu toplumsal bir gerekliliktir. Maalesef iddianamedeki tüm konuşmalar anlam yüklemelerine ve anlam çarpıtmalarına maruz kalmıştır. Heyetiniz AİHM kararlarını dikkate almamakta, bu kararları boşa çıkarma gayretindedir, nesnel bir gözlemci olarak bakmaktan uzak durulmaktadır. Mahkemenizi tarafsIz bir gözlemci olmaya davet ediyorum."

Güncelleme 12.35

Duruşmaya verilen 15 dakikalık aranın ardından mahkeme, sanık avukatlarının tüm taleplerini reddetti.

Güncelleme 12.20

Duruşmaya 15 dakika ara verildi.

Güncelleme 12.14

Söz alan sanık avukatlarından Tora Pekin, "Esas hakkındaki mütalaada Amerikan Arabeski isimli bir kitaptan bahsediliyor. Savcı bu kitabı okumuş mudur bilmem ama bu kısım Zaman gazetesinde Kerim Balcı'nın yazısından birebir alınmış" dedi. Pekin, yazının getirtilmesini de talep etti.

Güncelleme 11.10

Yeniden söz alan Avukat Turgut Kazan, "Taleplerimizin neden reddedildiğini aleniyet gereği kamu vicdanı nezdinde de açıklamanIz gerekiyor" dedi. Kazan'ın "Konuşuyoruz çünkü müebbet hapis söz konusu, bir insanı zİndana atıyorsunuz ve ömrünün sonuna kadar orada kalıyor. o nedenle süre kısıtımız olmamalı” sözlerine mahkeme başkanı da “O sorumluluk bize ait” şeklinde yanıt verdi.

Güncelleme 10.53

Mahkemeye itirazlarda bulunan Avukat Bahri Belen "İki polis bir de 'Pabuç' soy adlı bir tanık dinlediniz ama bizim tanıklarımızı dinlemediniz. Pabuç, usule aykırı bir tanık olarak dinlenmiştir. Bu Pabuç ve delil olduğu söylenen maske ile Türkiye halkının Gezi Olayı yargılanması isteniyorsa siz mahkeme, biz avukatlar bu pabucun altında kalırız. En önemlisi ise muhteşem Gezi Olayı 'pabuç' altında kalır. Delillerimizi değerlendirirseniz Gezi Olayı 'pabucun' altında kalmaktan kurtarılacaktır. Onun için yazılı belgelerin okunması delillerimizin toplanması lazım" ifadelerini kullandı.

Belen'in sözleri mahkeme başkanı tarafından sık sık 'kısa kesmesi' yönündeki telkinlerle kesildi. 

Güncelleme 10.30

Savcı, yargılamanın uzatılmasına yönelik taleplerin reddini talep eden mütalaasını tekrar etti. Araya giren Turgut Kazan, "Ceza yargılaması yüze karşı yapılır, dilekçelerimizi gönderdik ancak okunmadan mütalaa veriliyor. İddia makamı görevini yapmamaktadır. Okunmadan taleplerimiz reddedilmiştir" dedi. Sanık avukatları tanıkların dinlenilmesini ve delilllerin toplanmasını talep etti. Avukat Evren İşler, tanıkların hazır olduğunu söyledi.

CMK'nin 178. maddesinde tanıklar hazırsa, dinlenilmesi zorunluluk olarak geçiyor.

Güncelleme 10.20

Duruşma başladı.

Güncelleme 10.15

Mahkemenin yapılacağı salonu önünde, duruşmayı takip etmek isteyen yurttaşlar tarafından uzun kuyruklar oluştu. Salonda ise yeterli yer bulunmadığından izleyiciler için yeni bir yer ayarlanmaya çalışılıyor.

------------------------------------------------------------

DAVA SÜRECİ

İstanbul’da 2013 yılında Taksim Gezi Parkı’nda ağaçların sökülerek yerine askeri kışla yapılmak istenmesine karşı başlayan ve AKP’nin politikalarına karşı dalga dalga tüm Türkiye’ye yayılan halk eylemlerinin ardından ilk soruşturma o dönem anayasal suçlara bakan savcı Muammer Akkaş tarafından başlatıldı. 17-25 Aralık operasyonlarının ardından görevden alınarak hakkında ‘FETÖ’ soruşturması başlatılan Akkaş, sonrasında yurt dışına kaçtı.

2013 yılında rafa kaldırılan Gezi soruşturması 4 yıl sonra Akkaş’ın hazırladığı dosya üzerinden yeniden açıldı. Önce 2017 Ekim ayında Osman Kavala tutuklandı. Bir yıl sonra 16 Kasım 2018’de aralarında Kavala’nın kurucusu olduğu Anadolu Kültür’ün bazı yöneticilerinin de yer aldığı yeni bir gözaltı dalgası yaşandı. Akademisyen Yiğit Aksakoğlu’nun da tutuklandığı gözaltı dalgasının ardından, 20 Şubat 2019’da hazırlanan iddianamede 16 kişiye “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” suçlaması yöneltildi. Yiğit Aksakoğlu ilk duruşmada tahliye edildi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 10 Aralık’ta tutukluluğu ile ilgili hak ihlali kararı vererek Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasını istedi. Mahkeme karara karşın tahliye taleplerini reddetti.

ALİ İSMAİL’İN KATİLİ DAVAYA MÜDAHİL EDİLDİ

Haziran Direnişi sırasında Eskişehir’de darp edilerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz'a ölümcül tekmeyi attığı gerekçesiyle 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan polis Mevlüt Saldoğan'ın davaya müdahil olma talebi, “zarar gördüğü” gerekçesiyle mahkeme tarafından 4. duruşmada kabul edildi.

3 KİŞİ HAKKINDA MÜEBBET HAPİS İSTEMİ

Gezi Davası’nda esas hakkındaki görüşünü 6 Şubat’ta mahkemeye bildiren İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, davanın tek tutuklu sanığı Osman Kavala ile sanıklar Yiğit Aksakoğlu ve Mücella Yapıcı'nın ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi.

Müebbet hapsi istenen isimlerin, “yurt dışında olan sanıklar ile birlikte fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek”, “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçunu işlediğini iddia eden savcılık, sanıklar Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi'nin de bu suçun işlenmesine yardımcı oldukları gerekçesiyle 15 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etti.

DOSYA AYRILDI AMA GEREKÇE AYNI

Savcılık, yurt dışında bulunan sanıklar Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, Mehmet Ali Alabora ve İnanç Ekmekçi’nin dosyalarının ayrılmasını istedi ancak bu sanıkların da ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen isimlerle aynı eylemlere imza attıklarını savundu.

‘BEN DE ORADAYDIM’

Öte yandan karar duruşması öncesi 1376 yurttaş ortak açıklama yaparak "Ben de Gezi’deydim” dedi.

1376 kişinin imzaladığı metin şu şekilde:

"Ben de oradaydım, ağaçlar, nehirler, dağlar kardeşim olduğu için

Ben de Gezi’deydim, düşüncemi özgürce söyleyebileyim diye

Ben de oradaydım, birlikte eylemenin, dayanışmanın güzelliğini yaşamak için

Ben de Gezi’deydim, kimse ne giydiğime, kaç çocuk doğuracağıma, gülüp gülmeyeceğime karışmasın diye

Ben de oradaydım, yaşadığım şehir beton yığınına dönmesin diye

Ben de Gezi’deydim, barış içinde yaşamak istediğim için

Hepimiz oradaydık. Gezi’de dile gelen bu toplumun özlemleri ve talepleridir yargılanamaz."

Açıklamayı imzalayan yurttaşların isimleri:

Ayben Altunç, A. Serdar  Esen, A. Serdar Denktaş, Abdullah Çiftçi, Abdullah Demirbaş, Abdullah Düzgün, Abdullah Genç, Abdullah Koç, Abdullah Özbağcı, Abdullah Şener, Abdülhakim Daş, Abdülkadir Özkara, Adil Okay, Adnan Bostancıoğlu, Adnan Genç, Adnan Gölpınar, Adnan Özsökmenler, Adnan Varmaz, Adnan Yıldız, Ahmet Aykaç , Ahmet Çakmak , Ahmet Çömez, Ahmet Dindar, Ahmet Dumlu, Ahmet Ergun, Ahmet Ersoy, Ahmet Faruk Ünsal, Ahmet Kardam, Ahmet Kaygusuz, Ahmet Kılıç, Ahmet Okumuş, Ahmet Oral, Ahmet Ortaçdağ, Ahmet Sema Karadağ, Ahmet Şahin, Ahmet Tonak, Ahmet Yücegönül, Ahsen Esmer, Ahu Rubacı, Akın Atauz, Akın Birdal, Akın Dirik, Akın Güre, Akın Tek , Akın Türe, Akif Kurtuluş, Aksel Ağan, Alev Girli, Ali Açan, Ali Akal, Ali Bilge, Ali Burhan Ersan, Ali Çerkezoğlu , Ali Fuat Devecioğlu, Ali Fuat Karaöz, Ali İhsan Bekmezci , Ali İhsan Dalgıç, Ali ihsan Dinçar, Ali Kenanoğlu, Ali Mert Samen, Ali Onur, Ali Sesal, Ali Şana, Ali Şeker , Ali Şimşek, Ali Uçansu, Ali Yıldırım, Ali Yıldız, Ali Yüksel Şahin, Alican Önlü, Alican Seren, Alican Ünlü , Alidost Numan, Alihan Yavuz, Aliye Hitchcock, Alper Taş, Altan Aydın Kadayıfçı, Anıl Taşdöğen , Arat Dink, Arif Arslan, Arif Belgin, Arif Can Genç, Arif Çine, Arif Kümbül, Armağan Kargılı , Arzu Çerkezoğlu, Asaf Zeki Yüksel, Aslı Emek Kaygısız, Aslı Odman, Aslı Özdoyuran, Aslı Takanay, Asuman Demircioğlu, Ata Yazıcıoğlu, Atıf Aydın, Atike Zeynep Kılıç, Atilla Kılıç, Attila Durak, Attila Tuygan, Aybek Gözükızıl , Ayca Alemdaroğlu, Ayça Telgeren, Ayda Köseoğlu, Ayda Özlü Çevik , Aydın Bodur, Aydın Cıngı , Aydın Engin, Aydın Selcen, Aydın Taşdoğan, Aydogan Kars, Ayfer Akşit Hortaçsu, Ayfer Duldul, Ayfer Tunç, Ayhan Çelik, Ayhan Ergenç, Ayhan Uruç, Ayhan Yılmaz, Ayla Atalay, Ayla Sümer Tsekkas, Ayla Tokmak, Aylin Hacaloğlu, Aynur Gülsoy, Aynur Özuğurlu, Aysel Güzel, Aysel Sağır, Aysu Aymaz , Aysun Hankuet, Ayşe Acar Başaran, Ayşe Akbulut, Ayşe Akdeniz, Ayşe Bakkalcı, Ayşe Bilge, Ayşe Bugay, Ayşe Cemal, Ayşe Çamalan, Ayşe Çavdar, Ayşe Erdem, Ayşe Erzan , Ayşe Ferda Caner, Ayşe Filiz Gencer, Ayşe Gözen, Ayşe Güngör, Ayşe Kalatay, Ayşe Köse Badur, Ayşe Kulin, Ayşe Lebriz, Ayşe Müjde Türedi, Ayşe Sarısayın, Ayşe Sezer, Ayşe Sümer, Ayşe Sürücü, Ayşe Toprak, Ayşe Ülkü Özakın, Ayşe Yetmen, Ayşe Yıldırım, Ayşegül Altıntaş, Ayşegül Cebenoyan, Ayşegül Devecioğlu , Ayşegül Ertan, Ayşegül Kaya, Ayşen Candaş, Ayşen Şahin , Ayşın Ekinci, Ayşın Yeşilay İnan, Aytaç Yüksel , Aytekin Dedebek, Ayten Alkan, Aytül Kaplan, Azad Barış, Azat Öztürk, Aziz Uslu, Bahadır Altan , Bahan Gökçe, Bahri Gedik, Baki Balka , Banu Can, Banu Cennetoğlu, Baran Tuncer, Barbaros Şansal, Barış Açıkgöz, Barış Uygur, Baskın Oran, Bayram Erzurumluoğlu, Bedahet Tosun, Bedri Arık, Behçet Ağace, Behçet Çelik, Behiye Erinç Taş, Belgin Koç , Belgin Şahin, Belkis Ahi , Belma Fırat, Benoit Hankuet, Beril Eyüboğlu, Berk Şenol , Berke Gençce , Berke Göl, Berrin Kurtoğlu, Betigül Ceylan, Betül Cinmen, Beydağ Tıraş Öneri, Beyza Üstün , Bilal Gerçek, Bilal Şadi Oğuz, Bilge Gülsoy, Bilge Oykut, Bilgesu Sümer, Binnaz Toprak, Binnur Tanrıverdi, Bircan Yorulmaz, Birgül Erdinç, Birol Ozan, Birsen Güneysu Kalender, Birsen Temir Saraç, Birsen Tezer, Bora Edis, Burak Delier, Burak Şuşut, Burcu Çolak, Burcu Oy, Burhan  Atar, Burhan Sönmez, Bülent Atamer, Bülent Aydın, Bülent Bilmez, Bülent Dilaveroglu  , Bülent Erdem, Bülent Mumay, Bülent Müftüoğlu, Bülent Sankur, Bülent Şık, Bülent Tuna, Bülent Utku, Bülent Yılmaz, Büşra Ersanlı, C. Murat Özgünay, Cabbar Barış, Cahit Mete, Canan Arın , Canan Yüce , Candan İmrak, Candan Yıldız, Canset Big Aksel, Cavit Uğur , Celal Ay, Celal Başlangıç, Celal Işık, Celal Korkut Yıldırım, Celal Polat, Celalettin Can , Cem Egeli , Cem Hamalı, Cem İşmen, Cem Özçelik, Cem Tüzün, Cem Uzkan, Cemal Küçükbaş, Cemal Polat, Cemal Şahan, Cemal Yardımcı, Cemalettin Canlı , Cemre Erul , Cenan Çağlar, Cengiz Aktar, Cengiz Altuğ, Cengiz Arın , Cengiz Babalık, Cengiz Cemri, Cengiz Gedikoğlu, Cengiz Karakuş, Cengiz Miroğlu, Cengiz Şanlı, Cengizhan Güngör, Cenk Güray, Cenk Yiğiter, Ceren İskit, Cevahir Coşkun, Cevdet Akgün, Ceyda Can, Ceyda Yeşilay , Cihan Alkan, Cihan Baysal, Cihan Faruk, Cihan Pelen, Cihan Şahin, Cihandar Yılmaz, Cihangir Yalçınkaya, Cihat Sevim, Civan Özkanoğlu, Coşkun Özçelik, Cumhur Bilgiç, Cüneyt Vardar, Çağatay Yağcı, Çayhan Dervişoğlu, Çelik Kefeli, Çetin Ali Nergis, Çiğdem Aydın, Çiğdem Cidam, Çiğdem Erkan, Çiğdem Gülbayır, Çiğdem Karabağlı, Çiğdem Özkara   , Çiğdem Öztürk, Çiğdem Rençber , Çiğdem Turgay, Defne Halman, Demet Akay, Demet Parlar, Demir Akman, Deniz Gümüşel, Deniz Güngören , Deniz Kurtuluş Özgünay, Deniz Mukan, Deniz Özkan, Deniz Subaşı, Deniz Sun, Deniz Yıldız, Derya Bengi, Derya Nüket Özer, Derya Şimşek Aksakal, Derya Tolgay, Derya Yılmaz, Didehan Dikici , Didem Gençtürk, Didem Göçer, Didem Pekün, Dilan Taşdemir, Dilara Akay, Dilara Akman, Dilek Çelikbilek , Dilek Dindar, Dilek Dobrucalı, Dilek Gökçin , Dilek Hattatoğlu, Dilek Kalça, Dilek Karabulut, Dilşa Deniz, Dilşat Canbaz, Doğan Çakmak, Doğan Özgüden, Doğan Taşkıran, Dursun Bektaş, Dursun Öztürk, Dursun Yıldırım, Duygu Karanlık, Duygu Melek Sürücü, Ebru Günay, Ebru Öztürk , Ebru Tülümen, Ecevit Ceylan, Ediz Hafızoğlu , Efkan Bolaç, Ekin Yılmaz Öztürk, Ekrem Baran, Ekrem Örenyol, Ekrem Takışoğlu, Elif Dikmen, Elif Sırlıoğlu , Elif Tatar, Emel Akal, Emel Deniz, Emel Homan, Emel Kurma, Emil Eker, Emin Ekici, Emin Yaşar, Emine Bekar, Emine Dayıoğlu, Emine Nur Çakır, Emine Türkmen, Emine Uşaklıgil, Emrah Sakallı , Emre Can Sarısayın, Emre Çetin Gürer, Emre Kardeş, Emre Pekgönenç, Emre Yılmaz, Ender Seren, Engin Olcay, Ercan Çağıran, Ercan İpekçi, Ercan Jan Aktaş , Ercan Özel, Ercan Zincir , Erdal Demir, Erdal Karayazgan, Erdem Çipa, Erdem Üngür, Erden Kosova, Erdoğan Aydın , Erdoğan Bayram, Erdoğan Dilber, Erdoğan Kahyaoğlu, Erdoğan Tanyel, Erdoğan Yıldız, Eren Bahser, Eren Küçükerdem, Ergem Hakcan , Ergin Cinmen, Ergun Babahan, Ergün Kılıç, Erhan Uyanık, Erkan Baş, Erol Çırak, Erol Demir, Erol Kaçar, Erol Katırcıoğlu , Erol Kızılelma , Ertuğrul Basmacı, Ertuğrul Kürkçü, Ertuğrul Mavioğlu, Ertuğrul Öksüz, Esen Arslandoğan, Esen Çamurdan, Esen Mutluay Ülgenerk, Esin Asena, Esmehan Aykol, Esra Akcan, Esra Alkan, Esra Koç , Esra Mungan, Evin Doğu, Evrim Kavcar, Eylem Can, Eylem Emel Yılmaz, Eylem Tuncaelli, Eyüp Akgün, F. Celal Sayarer, Fahrettin Atalmış, Fahrettin Karayel, Faik Borteçen, Faruk Dığış , Faruk Özdemir, Faruk Özkılınç, Fatih Polat, Fatin Kanat, Fatma Bostan Ünsal, Fatma Dikmen, Fatma Gök, Fatma Gökçe, Fatma Kurtulan , Fatma Zengin, Fatmagül Berktay, Fatoş Negiş, Feleknas Uca, Feray Seleker   , Ferda Caner, Ferda Önen, Ferhan Umruk, Ferhat Kentel, Ferhat Tunç, Ferhun Özgür, Feride Eralp, Feridun Şaşal, Ferit Barut, Feryal Bekdik, Ferzan Yıldırım, Fethi İnan, Fevzi Karahan, Fevziye Ünal, Feyha Karslı, Feyzi Erçin, Fırat Arapoğlu, Fırat Seren, Fidan Eroğlu, Fidan Türkent, Figan Erozan, Figen Ertem, Figen Ildır, Figen Öcal, Fikret Öztop, Fikri Sağlar , Filiz Ekinek, Filiz İçli , Filiz Kahraman, Filiz Kalkan, Filiz Karahasanoğlu, Filiz Karakuş, Filiz Kardam, Filiz Kerestecioğlu, Filiz Şahin, Firdevs Güremen, Fisun Görkem, Fulya Erdoğan, Fulya Kanra, Fulya Öney, Funda Kaptanoğlu, Funda Oral, Füsun Kayra , Füsun Oğuz, Füsun Topuz, Galip Yazgan, Gamze Öğüt, Garabet Orunöz, Garo Kapriyelyan, Garo Paylan, Gaye Boralıoğlu, Gaye Onurer, Genco Erkal, Gençay Gürsoy, Gizem Kastamonulu, Gonca Şencan, Goncagül Gedikoğlu, Gökçe Öztürk , Gökhan Ahi, Gökhan Çağıran, Göknur Yumuşak, Göksun Gökçe Göndermez, Gönenç Atikler, Gönül Duygulu, Gönül Erterzi, Gönül İlhan, Gönül Sevindir, Gül Meriç, Gülcan Günay, Gülgün Özdil, Gülistan Koçyiğit , Güliz Kaptan, Güliz Sağlam, Gülizar Laçin, Güllüsah Sırlıoğlu, Gülnihal Tezer, Gülnur Aksop, Gülsen Çapa, Gülseren Mungan, Gülseren Onanç, Gülsüm Ağaoğlu, Gülsüm Nazlıoğlu, Gülsüm Sami, Gülsün Sop, Gülşen Altınova, Gülten Caniklioğlu , Gülten Gülay, Gülten Öztürk, Gümüş Özdeş, Günal Kurşun, Günay Göksu Özdoğan , Günay Kubilay, Günay Polat, Güneş Akçay, Güneş Murat Tezcür, Güngör Erçil, Güngör Kurubaş, Günseli Baki, Günseli Kaya    , Günseli Ünlütürk, Gürel Tüzün, Gürhan Ertür, Gürkan Develi, Gürsel Caniklioğlu , Güven Güzeldere, Güzide Kosifoğlu, Güzin Tümer, H. Yüksel Biçen, Habip Eksik, Hacer Ansal, Hacer Yıldırım, Hakan Ataman, Hakan Dilmeç, Hakan Ezgin, Hakan Güneş, Hakan Gürvit, Hakan Örmen   , Hakan Sönmez, Hakan Tahmaz, Hakim Tokmak, Hakkı Çetin Özdemir, Hakkı Kazan, Hakkı Özçelik   , Hakkı Uysal, Hale Soygazi, Hale Tenger, Halenur Bilgi, Halil Çamalan, Halil Dönmez, Halil Enis Karal, Halil Ergün, Halil Yenigün, Halim Bulutoğlu, Haluk Ağabeyoğlu, Haluk Kaya, Haluk Korkmaz, Haluk Soysal, Haluk Ünlü, Hamdi Ataoğlu, Hamdi Özkara, Hamdi Öztürk, Hamide Bezirci, Hamide Koyukan, Hamza Işık, Handan Yalvaç, Hanife Yüksel Vanvolsem, Harika Günay Karataş, Harun Turgan, Hasan Alikemal, Hasan Cemal, Hasan Cevat Özdil, Hasan Fehmi Nemli, Hasan Gürkan, Hasan Kara, Hasan Köse, Hasan Özgüneş, Hasan Şalcıav, Haşim Kara, Haşmet Camcı, Hatice Kuzu, Hatice Ödemiş, Hatice Özer, Hayati Demir, Haydar Ergülen, Hayko Bağdat, Hayrettin Belli   , Hayri Çırak, Hayriye Burakçı, Hazım Özdemir, Hikmet Yurtsever  , Hilal Ak , Hilal Kuey, Hilmi Kümbül, Hişyar Özsoy, Hulki Forta  , Hüda Kaya, Hülya Demir, Hülya Gülbahar, Hülya Havadır, Hülya Kanra, Hülya Karadeniz, Hülya Kurt, Hülya Oğuz, Hülya Savran, Hülya Uygun, Hürriyet Karadeniz, Hürriyet Yergün, Hüsamettin Alper, Hüsamettin Ersözlü, Hüseyin Çağlar, Hüseyin Demirdizen, Hüseyin İzzet İren, Hüseyin Kaçmaz, Hüseyin Kahraman, Hüseyin Öztürk, Hüseyin Palaz, Hüseyin Saçıkara, Hüseyin Sarıbaş, Hüseyin Sarısayın, Hüseyin Taka, Hüseyin Topaloğlu, Hüseyin Yaman, Hüsniye Demirci, Hüsnü Öndül, Irfan Bulut       , Irmak Zileli, Işık Alpman, Işık Yenersu, Işıl Özgentürk, Işıl Ünal, İbrahim Akın, İbrahim Aycan, İbrahim Coşkun, İbrahim Kilciler, İbrahim Sinemillioğlu, İhsan Eliaçık, İjlal Gitmez, İlayda Akın, İlhami Şen, İlhan Bayar, İlkay Alptekin Demir, İlke Çandırbay, İlknur Birol, İlter Sayın, İlyada Akın, İlyas Boydak, İnan Ulusan, İnci Asena, İnci İşbulur, İnci Tuğsavul, İpek Teker Demircioğlu, İrem Afşin , İrem Yapıcı, İrfan Bulut, İrfan Demirtaş, İrfan Keskin, İshak Karakaş, İsmail Akyol, İsmail Çiftçi, İsmail Demir, İsmail Hakkı Sabay, İsmail Karademirci, İsmail Ünsal, İsmet Hüsrevoğlu, İsmet Yılmaz, İzzet Pembeci, Jaklin Çelik, Jale Özgentürk, Jale Sarıdoğan, Jülide Kural, K. Armağan Aydın, Kader Ayyıldız, Kadir Akın , Kadir Çoskun, Kadriye Göbüt, Kamber Ağcaoğlu, Kasım Kaplan, Kazım Bayraktar, Kazım Sarıkaya, Kazım Şaroğlu, Kazım Yazırlı, Kazım Yılmaz, Kebire Yücesan Friebel, Kemal Aytaç, Kemal Bülbül , Kemal Işıktaş, Kemal İsaoğlu, Kemal Karataş, Kemal Peköz, Kemal Tuncaelli, Kemal Ulaş, Kemalettin Yıldız, Kenan Işık, Kerem Karapazar, Kerem Öktem, Kerim Aslan, Kıvılcım Türkay, Kızılca Yürür, Kiymet Coşkun, Kocer Karatepe, Koray Doğan Urbarlı, Koray Düzgören , Kuban Altınel, Kudret Ünal, Kurtuluş Kaya, Kutluhan Özdemir, Kübra Altunel , Kürşad Tosun, Lale Tayla, Lara Fresko, Latif Şimşek, Latife Akyüz, Latife Tekin, Leif Niord, Levent Akcasu, Levent Aymaz , Levent Babacan, Levent Gültekin, Levent Hacıoğlu, Levent Özütemiz, Levent Sert , Levent Tüzel , Ludmilla Büyüm, Ludmilla Denisenko, Lütfiye Bozdağ , M. Ali Coşkun, M. Celadet Gaydalı, M. Deniz Güman, M. Fatih Çam, M. Necati Besler, M. Şemsettin Dikmen, Macide Oytay, Mahfuz Güleryüz, Mahir Adım, Mahir Senemoğlu, Mahmut Balpetek, Mahmut Boynudelik, Mahmut Çavlı, Mahmut Güney, Mahmut Koyuncu, Mahmut Laçiner, Mahmut Memduh Uyan , Mahmut Nuri Atay, Mamo Polat, Maral Müdok, Masuk Erdem, Maya Arıkanlı Özdemir , Mebuse Tekay, Mediha Özdemir, Mefaret Seyhan, Mehdi Erdoğmuş , Mehmet A. Oturan, Mehmet Aktürk, Mehmet Arman Üge, Mehmet Celal Gümüş, Mehmet Deniz, Mehmet Doğan, Mehmet Güç, Mehmet Harman, Mehmet Kara, Mehmet Kipmen, Mehmet Necati Besler, Mehmet Onur Yılmaz, Mehmet Özkan, Mehmet Rasgelener, Mehmet Rüştü Tiryaki, Mehmet Saim Akdöl, Mehmet Şahin, Mehmet Tekin, Mehmet Ülker, Mehtap Erol, Mehtap Köroğlu, Mehveş Evin, Mehveş Güney, Melda Akbaş, Melda Aras Ertekin, Melda Omay, Melda Onur , Melek Diker Yücel, Melek Göregenli, Melek Güzeloğlu, Melek Layık, Melek Özman, Melek Taylan, Melike Ceyda Yeşilay , Melis Gedikoğlu , Meltem Ergene, Meltem Işık, Mensur ışık, Meral Bekar , Meral Camcı, Meral Danış Beştaş , Meral Yalnızca, Meral Yılmaz, Merih Güldür, Merin Sever, Meryem Gülbudak, Meryem Koray, Meryem Turan, Mesut Karaoğlan, Mesut Şener, Metin Bakkalcı, Mevlüt Ülgen, Meyzi Barın, Mihail Vasilliadis, Mikail Balaban, Mine Eder, Mine Kılıç, Mithat Sancar , Mualla Erdem, Muammer Çelik, Muammer Sağır, Muhammet Kantekin, Muhan Başak, Muhsin Dalfidan, Murat Akagündüz, Murat Alpaslan, Murat Belge, Murat Can Güvem , Murat Cemal Yalçıntan, Murat Çepni, Murat Deha Boduroğlu, Murat Gümrükçüoğlu, Murat Sarısaç, Murat Sütçüoğlu, Murat Uyurkulak, Murathan Mungan, Musa Akyol, Musa Farisoğulları , Musa İbrahim Övgün, Musa Pir , Mustafa Atalay, Mustafa Cinkılıç, Mustafa Demirkanlı, Mustafa Devecioğlu, Mustafa Dok, Mustafa Elveren , Mustafa Emre Yılmaz, Mustafa Kaya, Mustafa Kemal Gönen, Mustafa Olaş, Mustafa Paçal, Mustafa Peköz, Mustafa Sarman, Mustafa Seçme, Mustafa Sezer, Mustafa Sönmez, Mustafa Şahser Şahin, Mustafa Şener, Mustafa Yazıcıoğlu, Muzaffer Doyum, Muzaffer Yazıcı, Müfit Özdeş, Müge Boztepe, Müjdat Hoşköseoğlu, Müjgan Uygur, Münevver Yılmaz, Münir Korkmaz, Müslüm Şimşek, Müyesser Yazaroğlu, Naci Adıgüzel , Naci Sönmez, Naciye Çidam, Nadi Altay, Nadir Kalfazade  , Nadir Polat, Nadir Soydan, Nadire Mater , Nafi Altınoz, Nafiz Güleç, Nahide Ilgın, Nahide Tarhan, Nahit Tatar, Nalan Çelik, Nalan Dikeç, Nalan Gürsoy, Namık Koçak, Natan Nayır, Nazan Gökay, Nazar Büyüm , Nazike Bilge, Nazmi Gür, Nebahat Dinler, Nebahat Sarp , Necati Çankaya, Necati Neşe, Necdet İpekyüz, Necdet Okcan, Necdet Önoğlu, Necdet Özevin, Necdet Saraç, Necdet Taşdemir, Necip Eraslan, Necmi Aksoy, Necmi Demir, Necmiye Alpay, Nefise Bazoğlu, Nejdet Göğüsdere, Nejla Okyay, Nejla Ünver, Nergiz Savran, Nermin Atılkan, Nermin Benardete, Nermin Bıçak, Nermin Savcı, Nermin Sungur, Nesim Ovadya İzrail, Nesli Öztürk, Neslihan Enöktem, Nesrin Nas, Nesrin Sungur, Nesrin Şenol, Nesteren Davutoğlu, Neş’e Seren, Neşe Erdilek, Neşe Özgen, Neşe Özgen, Neşe Perihan Kulak, Neşe Yaşın, Nevin Aytekin, Nevin Güney, Nevzat Dinçer, Nevzat Erdal, Nevzat Onaran, Nihal Başıbüyük , Nihal Yücel, Nihat Falay , Nihat Gençosman, Nil Mutluer, Nilgün Açıkgöz , Nilgün Doğançay, Nilgün Günalp, Nilgün Nak, Nilgün Niord, Nilgün Yurdalan, Nimet Tanrıkulu, Nimet Yardımcı, Nimetullah Erdoğmuş , Niyazi Zorlu , Nizamettin Aktaş, Nizamettin Altepe Aydın, Nizamettin Sevim, Nur Atayakul, Nur Bekata Mardin, Nur Çakmak, Nur Dilara Yılmaz, Nur Öymen, Nur Tezel, Nuran İmir , Nuran Terzioğlu, Nuran Uslu, Nuray Buzkan, Nuray Sancar , Nurcan Baysal, Nurcan Özkaplan, Nurdan Arca, Nurdan Şahin, Nurettin Akbaş , Nurettin Bayram, Nurgül Arıkan, Nurgün Özdeş, Nurhizer Çağlar , Nuri Günay , Nuri Vardar, Nuriye Yıldız, Nurşen Bilgen Kadayıfçıoğlu, Nurtaç Yüksel , Nurten Baltacı Hisar, Nurten Ertuğrul, Nurten Mutlucan, Ogün Sarıçayır, Ohannes Keskin  , Okan Cinemre, Okşan Bayülgen, Olcay Şimşek, Onur Fidangül, Onur Hamzaoğlu, Orhan Akbıyık, Orhan Alkaya , Orhan Altan, Orhan Altunışık, Orhan Aral, Orhan Doğançay, Orhan Esen, Orhan Sarıbal, Orhan Silier, Orhan Uzuner, Osman Yılmaz, Oya Akkuş, Oya Baydar, Oya Ersoy , Oya Özgüven, Ozge Alkan , Öget Tanör, Ömer Faruk Altuntaş, Ömer Faruk Kırnıç, Ömer Faruk Köstel, Ömer Faruk Tulgar, Ömer Güven, Ömer Laçiner, Ömer Madra, Önder Algedik, Önder Özdemir, Özcan Arca, Özdem  Petek, Özden Dönmez, Özden Özdemir, Özen Çerençe, Özer Ülgen, Özge Açıkkol, Özge Aygen, Özge Çelik, Özge Ersoy, Özge Ersoy, Özge Ertem, Özgün Öztürk, Özgür Altın, Özgür Karagedik, Özgür Köksal, Özgür Mutlu Ulus , Özgür Yaşa, Özlem Atay, Özlem Özkan, Özlem Soysal, Özlem Türkmen, Özlem Yılmaz, Pakrat Estukyan , Pelin Uran, Perihan Koca, Perihan Sarı, Pero Dündar , Pervin Buldan , Pınar İzar, Pınar Kılıçer, Pınar Önen, Pınar Yiğitoğulları, Ragıp Zarakolu, Rahmi Öğdül, Rahmi Yıldırım, Rakel Dink, Rakel Sezer, Ramazan Dikici, Ramazan Kurt, Ramazan Yiğit Özatalay, Rasim Erer, Raşit Tükel, Rauf Uluç, Recai Akgöz, Recep Varol, Reha Eskidir, Renan Akman, Reşo Son, Reyan Tuvi, Rezzan Tuncay, Rıdvan Akar, Rıdvan Turan , Rıfat Şen, Rıza Türmen, Rober Koptaş, Roni Margulies, Ruziye Bayram, Rüksan Tuna, Sabahattin Derya Pekşen, Sadık Kaya, Sadiye Kızılöz, Saffet Uygur, Safiye Genli, Said Dede, Saime Tuğrul , Sait Çetinoğlu, Salih Erturan, Salih Zeki Tombak, Salim Kaplan, Sami Evren, Sarper Yıldız, Saruhan Oluç, Sebahattin Selim Erhan, Seçil Ege Değerli, Sedat Atalay, Sedat Kaya, Sedat Usta, Selahattin Aslan, Selahattin Karavul, Selahattin Okçuoğlu , Selahattin Okumuş, Selçuk Odabaşı, Selçuk Savcı , Selçuk Ülkü, Selda Asal, Selda Onurlu, Selim Çiçek, Selim Dalgıç , Selma Esen, Selma Gürkan , Selma Özkan, Selman Akın, Selman Büyükaşık, Sema Alpan Atamer, Sema Altan , Sema Bulutsuz, Sema Kaygusuz, Sema Öztürk, Sema Saydi, Sema Yiğit, Semi Alp, Semih Bilgen, Semiha Yüksel, Semra Dindar, Semra Güzel, Semra Somersan, Sencer Başat, Serdar Arat, Serdar Çamurlu, Serdar Gözelekli , Serdar Topal, Serhat Baysan, Serhat Ertuğral, Serkan Atayurt, Serkan Tanyıldızı, Serpil Arısoy , Serpil Kemalbay , Serpil Ünal , Serra Kadıgil, Sertaç Helvacıoğlu, Servet Aybey, Servet Dağürküden, Servet Tunç, Sevan Değirmenciyan, Sevda Karagedik, Sevgi Çekiç, Sevgi Mutlu, Sevil Atauz, Sevilay Özkurt, Sevim Cengizkan, Sevim Korkmaz Dinç, Sevin Okyay, Sevin Şeker, Sevinç Altan , Sevinç Derbent, Sevtap Akdağ, Seyfi Öngider, Seyit Nusret Öztürk, Seyla Benhabib, Seza Beytaş, Sezai Mertadam, Sezai Temelli, Sezgin Kartal, Sezgin Tüzün, Sezi Toprakçı, Sıdık Taş, Sırma Evcan, Sırrı Süreyya Önder, Sibel Akbaş, Sibel Çetingöz, Sibel Çimen, Sibel İplikçioğlu, Sibel Özbudun, Silva Özyerli, Simten Coşar, Sina Hıdır, Sinan Dalgıç , Sinan Tutal, Sinan Yücel, Siren İdemen , Suat Süslü, Sultan Bozyurt, Sumru Özsoy, Suna Tavlaşoğlu, Suphi Han, Süleyman Eryılmaz, Süleyman Karan, Süleyman Karataş, Süleyman Şadi Gür, Süreyya Kemal Çakıroğlu, Şadi Erten, Şahide Çömez, Şahika Yüksel, Şamil Bulut, Şanar Yurdatapan, Şebnem Bitik, Şebnem İşigüzel, Şebnem Korur Fincancı, Şehbal Şenyurt Arınlı, Şemsa Özar, Şemse Kutsal, Şenay Göncü, Şener Büyükbeştaş, Şengül Tarhan Buztaş, Şengün Kılıç, Şenol Akyol, Şenol Karakaş, Şeref Yıldız , Şerif Dursun, Şerif Kaynar, Şerife Zeynep Targu, Şermin Külahoğlu, Şevin Coşkun, Şeyda Ataş, Şeyda Kütük, Şeyma Arsel, Şirin Avcı, Şule Aytaç, Şükran Bekar, Şükran Çoşkun, Şükran Şakir, Şükrü Munoğlu, Taciser Belge, Tahir Sargın, Tahsin Topçu, Tahsin Yeşildere , Talat Alaşalvaroğlu, Talat Canpolat, Taner Bilgiç, Tansel Korkmaz, Tarık Günersel , Tarık Ziya Ekinci, Tayfun Mater , Taylan Turan, Tayyip Temel, Tekin Kural, Temel Demirer, Tennur Koyuncuoğlu, Tijen Tunali, Timur Ertekin, Tolga Temüge, Tolga Tören , Tuba Torun, Tuğba Yeşilay, Tuğçe Tuğ, Tuğrul Eryılmaz, Tuma Çelik , Tuna Altınel, Tunca Subaşı, Tuncer Karakaya, Tunç Çelebi    , Turan Cemal Eke, Turap Günay, Turgay Kadiroğlu, Tuygan Yıldırım, Tülay Taşyar, Tülin Dursun, Tümay Hatimoğulları , Türkan Gündede, Türkan Kentel, Türkan Uzun, Türkan Yıldız, Türkan Yılmaz, Tüten Ateş Cinol, Ufuk Saka, Ufuk Uras, Uğur Tunçol, Uğur Yetimoğlu, Ulus Atayurt, Umut Subaşı , Ülkü Sağır, Ümide Aysu, Ümit Erdem, Ümit Koç, Ümmühan Bahar, Ümmüşen Gürsoy, Ümran Serhan, Ünal Çakır, Ünal Karasu , Ünal Kuzgun   , Ünsal Dinçer, Ünsal Günal, Üstün Güvener, Üzeyir Karayürek, Vadia Yeşim Bayanoğlu, Vecdi Sayar, Vedat Şentöregil, Vehbi Aykota, Veysel Duman, Viktorya Çiprut, Vilson Akbaş, Volkan Cidam, Volkan Lengerli, Volkan Taş  , Yahya Karagöl, Yahya Murat Alpaslan, Yakın Ertürk, Yakup Avcı, Yakup Kangırtay, Yalçın Alaca, Yalçın Ergündoğan , Yaman Öğüt, Yaprak Karataş, Yaprak Zihnioğlu, Yasemin Ahi , Yasemin Aloğlu, Yasemin Bektaş, Yasemin Seyben, Yaşar Balcı, Yaşar Kambur, Yaşın Keskin, Yavuz Okçuoğlu, Yazgülü Aldoğan, Yeliz Örer , Yeşim Akbulut, Yeşim Aslan, Yeter Keskin, Yıldırım Şahin, Yıldırım Şahin, Yıldız Hazer, Yıldız Önem, Yılmaz Şahin, Yiğit Acar, Yiğit Bener, Yunus Keysan, Yurdagül Erkoca, Yusuf Ataş, Yusuf Çakır, Yusuf Kara, Yücel Çağlar, Yücel Demirer, Yücel Göktürk , Yücel Tunca, Yüksel Akgün, Yüksel Kilim, Yüksel Okumuş, Zale Karademir , Zehra Aksu Yılmazer, Zehra Arat, Zehra Çağıl  , Zehra Şenoğuz, Zeki Murat Güneş, Zeki Sarı, Zeki Yalçındere, Zerrin İren Boynudelik, Zerrin Kurtoğlu, Zeycan Alkış, Zeynel Özen, Zeynep Aliye, Zeynep Altıok, Zeynep Göğüş, Zeynep Günsür, Zeynep Oral, Zeynep Pekiner , Zeynep Tanbay, Zeynep Taymas, Zeynep Tül Akbal Süalp, Zeyno Üstün, Zişan Kürüm, Ziya Halis, Ziya Kaya, Ziya Taner Koçak, Ziya Uncu, Zuhal Macit, Züleyha Gülüm, Züleyha Önal, Zülfü Livaneli.