Gezegen bilimcilerden itiraz: Plüton'a haksızlık ediliyor

Gezegenliğinin düşürüldüğü günden beri büyük tartışmaların konusu olan Plüton'la ilgili yeni bir görüş ortaya atıldı.08-09-2018 21:20

ABD'nin Central Florida Üniversitesi’nden gezegen bilimci Philip Metzger, bir grup meslektaşıyla "Icarus" dergisinde yayımladığı makalede, Plüton 'un gezegen sayılmamasına gerekçe olarak gösterilen kıstasların geçerli olmadığını savundu.

Metzer ve meslektaşları, "yörünge süpürme" kıstasının son 200 yıldaki gezegen bilim literatüründe yalnızca tek bir araştırmada kullanıldığını, bunun tek başına gezegen sayılmayı engellememesi gerektiğini iddia etti.

‘TİTAN VE EUROPA UYDULARI BİLE GEZEGEN OLARAK ELE ALINDI’

Araştırmacılar, gezegen bilim araştırmalarının tarihi boyunca Satürn'ün Titan ve Jüpiter'in Europa uydularının bile bilimsel amaçlarla gezegen olarak ele alındığını hatırlattı.

‘DÜNYA’DAN SONRA EN KARMAŞIK JEOLOJİYE SAHİP GEZEGEN’

Philip Metzer, " Uluslararası Astronomi Birliği’nin (IAU) tanımına göre, gezegen biliminin temel araştırma nesnesi olan gezegen kavramı, kimsenin daha önce kullanmadığı bir çerçevede anlaşılması gerekiyor. Bu durumda Güneş Sistemi'ndeki en karmaşık ve ilginç gezegenlerden biri araştırma dışında kalıyor. Plüton, Mars'tan daha dinamik ve canlıdır, Dünya'dan sonra en karmaşık jeolojiye sahip gezegendir." ifadelerini kullandı.

2006 ‘YÖRÜNGEYİ SÜPÜRME’ KISTASI GETİRİLMİŞTİ

IAU, 2006'da belirlediği yeni gezegen tanımında, bir gezegenin kendi yörüngesindeki "en güçlü kütle çekimi etkisine sahip gök cismi" olması gerektiği belirtilmişti.

Bu kıstasa "yörüngeyi süpürme" adı verilmişti.

Plüton 'un gezegen sayılamayacağına karar verilmişti.

76 YIL SONRA GEZEGENLİĞİ DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Varlığı ilk kez 1915'te Percival Lowell tarafından öngörülen Plüton'u, 1930'da Clyde Tombaugh keşfetmişti. 76 yıl boyunca Güneş Sistemi'nin 9'uncu gezegeni olarak kabul edilen Plüton , 2006'da “yörüngeyi süpürme” kıstasına uymadığı gerekçesiyle "cüce gezegenliğe” düşürülmüştü.