Germencik’te 4 JES projesine ruhsat verildi

Germencik Belediyesi’nin bölgede ruhsatsız çalışan 4 JES için şirketlere ruhsat verdiği ortaya çıktı. İlçe halkı duruma tepki gösterdi.20-02-2021 18:41

Aydın’a bağlı Germencik ilçesinde, bölgeyi jeotermal santraller ele geçirmiş durumda. İlçede 17 jeotermal santral aktif olarak çalışırken birçoğunun yıllardır ‘İşyeri Açma ve Yapı Kullanımı İzni’ bulunmamakta. Bölge halkı ise JES’lere karşı mücadelesini sürdürmekte.

BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre, Germencik Belediyesi’nin, izni olmayan 4 JES için şirketlere ‘İşyeri Açma ve Yapı Kullanımı İzni’ verdiği ortaya çıktı.

Bölge halkı belediyeye tepki gösterirken, Germencik Çevre ve Doğa Derneği tarafından verilen ruhsatların iptali için Aydın 2. İdare Mahkemesi’ne dava açıldı.

Germencik Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Halil Çetinkaya, konuyla ilgili, “Germencik Çevre ve Doğa Derneği olarak zor koşullar altında, tehditler, teklifler alırken, cebimizden ve bu mücadelemize inanan güvenen insanların desteği ile bu hukuksal mücadeleleri verip, havamızı, suyumuzu toprağımızı sağlığımızı koruyoruz. İncirimizi, geleceğimizi korumaya, ecdadımızdan bize bırakılan bu değerleri bizden sonraki nesillere bırakmaya çalışıyoruz. Bütün derdimiz budur ve başka hiçbir beklentimiz yoktur. Bu topraklara, bu mücadeleye ihanet edenleri veya onlarlar birlikte olanları ne tarih ne halk affedecektir” açıklamasında bulundu.