Gericiler istedi, YÖK kaldırdı: Toplumsal cinsiyet eşitliği kavramı toplumun değerlerine tersmiş!

YÖK, Özgecan Aslan'ın katledilmesinin ardından yayımlanarak üniversitelere gönderilen "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Tutum Belgesi"nden geri adım attı.19-02-2019 12:26

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Özgecan Aslan’ın katledilmesinin ardından yayımlanan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Tutum Belgesi”nin yeniden revize edileceğini duyurdu.

Özgecan Aslan’ın katledilmesi üzerine 2016’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için üniversitelerin kadın rektörleri ile bir araya gelen YÖK Başkanı Yekta Saraç, “Yükseköğretim Kurumları Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Tutum Belgesi” yayımlamıştı. Belge ile YÖK’ün tüm bileşenlerinde toplumsal cinsiyet eşitliği ve adaletine duyarlı olarak hareket edileceğini taahhüt edilmişti.

AKP medyasına konuşan YÖK Başkanı Yekta Saraç ise  “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” kavramının farklı algılara yol açtığı gerekçesiyle genelgenin revize edilerek yeniden üniversitelere gönderileceğini söyledi.

'TOPLUMSAL DEĞERLERİMİZE UYGUN DEĞİL' DİYEREK SAVUNDU

Gericilerin baskısıyla geri çekilen belgenin, ‘toplumsal değerlerimiz ve kabullerimizle mütenasip olmadığı ve toplumca kabul görmediğini' savunan Saraç şöyle konuştu:

“Bu belgenin esasında, yükseköğretim kurumlarında kadına yönelik şiddet ve tacize karşı neler yapılabileceği ve üniversite yerleşkelerinde güvenli bir ortamın nasıl hazırlanabileceğine ilişkin hususlar ile bu bağlamda zorunlu veya seçmeli bir dersin konulması hususu da yer almaktadır. 2015 yılında hazırlanan bu tutum belgesinde kadına yönelik her türlü eşitsizlik ve adaletsizliği önlemeye yönelik yürütülen bu çalışmalar ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ kavramı adı altında dile getirilmiştir. Ancak gelinen süreçte bu kavrama, murat edilenin dışında farklı anlamlar yüklendiği ve bu yüklemelerin ‘toplumsal değerlerimiz ve kabullerimizle mütenasip olmadığı ve toplumca kabul görmediği’ hususunun göz önünde bulundurulması gereği ortaya çıkmıştır."

EŞİTLİK KAVRAMI KALDIRILIYOR, 'AİLE' GELİYOR

Toplumsal cinsiyet eşitliği kavramı yerine 'aile' kavramını öne çıkaran Saraç, "Türk toplumunun aile kavramı vaşta olmak üzere sahip olduğu üstün değelerin öne çıkarılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir" şeklinde ifadelere imza attı.

Saraç, “Bugün itibarıyla tutum belgesinde ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ kavramı çıkarılarak güncelleme yapılmasına ilişkin çalışmalar son aşamasına gelmiş olup yakında üniversitelerimize duyurulacaktır. Kadın çalışmalarına yönelik derslerin müfredatını ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ değil ‘Adalet Temelli Kadın Çalışmaları’ anlayışı içerisinde belirlemeye ve verilmekte olan ders, konferans ve seminerlerde Türk toplumunun aile kavramı başta olmak üzere sahip olduğu üstün değerlerin öne çıkarılmasına özen göstermesi gerekmektedir” dedi.