Gerici vakıflara hizmet Milli Eğitim Bakanlığı'ndan!

Dernek ve vakıflara yapılan kaynak aktarımında ilk üç sırayı Milli Eğitim Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü ile Diyanet İşleri Başkanlığı paylaştı.10-05-2019 10:15

Merkezi yönetim ve belediyelerin bütçelerinden dernek ve vakıflara yapılan kaynak aktarımında ilk üç sırayı Milli Eğitim Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü ile Diyanet İşleri Başkanlığı paylaştı. 

TÜRGEV, Ensar Vakfı, Okçular Vakfı, TÜGVA, İlim Yayma Vakfı, Hayrat Vakfı, Server Gençlik ve Spor Kulübü gibi örgütlenmeler başta olmak üzere iktidara yakın gerici dernek ve vakıflar ile spor kulüplerinin kamu kurumları ile imzaladıkları protokoller, bütçeden büyük kaynak aktarımının en önemli aracı oldu. Hemen her yıl yapılan bu cömert yardımlara başlangıç ödeneği yetmedi ve aktarmalarla ödenek artırıldı. 

HALKIN CEBİNDEN VAKIFLARA 706 MİLYON LİRA

2006 yılında 12.4 milyon lira olan transfer tutarı 2017 sonunda 706 milyon liraya çıktı. 60 kat artan bu yardımlarda ilk sıraları sürekli aynı kurumlar paylaştı.

2006 yılında yayımlanan “Dernek, Vakıf, Birlik, Kurum, Kuruluş, Sandık ve Benzeri Teşekkürlere Genel Yönetim Kapsamındaki Kamu İdarelerinin Bütçelerinden Yardım Yapılması Hakkında Yönetmelik” uyarınca Maliye Bakanlığı’nın son verilerine göre bu örgütlenmelere 2017 yılında genel ve özel bütçe kapsamındaki idareler tarafından aktarılan tutar 706 milyon lira oldu.

EĞİTİME YAPILMAYAN HARCAMA GERİCİLERE YAPILIYOR

Genel bütçeli idarelerin bütçesinden 528.5 milyon liralık transfer yapıldı. Bu idareler arasında 166.7 bin lira ile ilk sırada bulunan Milli Eğitim Bakanlığı’nı, bütçesinin büyüklüğü ile yatırımcı bakanlıkların çoğunu geride bırakan Diyanet İşleri Başkanlığı 109.5 milyon lira ile izledi. Bir yılda sırasıyla Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bütçesinden 77 milyon lira, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 74 milyon lira, Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan 46 milyon lira, İçişleri Bakanlığı’ndan 24 milyon lira, Sağlık Bakanlığı’ndan 20 milyon lira aktarıldı. Cumhurbaşkanlığı da aynı yıl dernek, vakıf ve diğer kuruluşlara 5.5 milyon lira aktardı. TBMM’nin aktardığı kaynak ise 500 bin lira oldu.

Birgün'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre, özel bütçeli kurumların aktardığı tutar ise 148.9 milyon lira olarak gerçekleşti. Bu tutarın tamamına yakını 146 milyon lira ile Spor Genel Müdürlüğü bütçesinden gitti. TÜBİTAK 1.2 milyon lira ile ikinci sırada yer alırken bu kurumu 1 milyon lira ile Türk Standartları Enstitüsü izledi.