AKP'li belediyenin 4 milyon lira harcadığı tesis başarısız oldu

AKP'li belediyenin 4 milyon lira harcadığı tesis başarısız oldu

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından 2017 yılında 4 milyon liraya yaptırılan süt tesisi amacına ulaşamadı. AKP'li başkan Mustafa Demir elden çıkarmak istediklerini belirterek "Üstüne para veririz" dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) iş birliğiyle 19 Mayıs İlçesi'nde 2017 yılında buzağı ölümlerini önlemek amacıyla maliyeti 3 milyon 984 bin lirayı bulan Buzağı Can Sütü Üretim ve Eğitim Tesisi yapıldı.

Samsun ve çevre illerde görülen buzağı kayıplarının önüne geçmek amacıyla yapılan tesislerde, ağız sütü ikame tozu üretimi yapılarak çiftçilere dağıtılması hedeflendi. Deneme üretimleri de yapan tesislerde beklenen olmadı ve Belediye Başkanı Mustafa Demir tesisleri satacağını açıkladı.

'ÜSTÜNE PARA VERİRİZ'

Sözcü'den İsmail Akduman'ın haberine göre, Belediye Meclisi'nin kasım ayı 1. toplantısında CHP Grup Başkanvekili Atila Tekcan, yaklaşık 4 milyon liraya hayata geçirilen tesislerin akıbetini sordu. Başkan Mustafa Demir, zahmetli bir iş olduğunu belirterek, "Buranın yapılması bir defa ticari olarak ve mevcut ürünle işletmek mümkün değil. Bir tane inek doğdu onun sütü lazım. İlk 2-3 günkü süt önemli. Onu hemen toplamanız gerekiyor. Tonlarca sütü bir anda almıyorsunuz ki, doğru ve uğraşılması gereken bir yöntem. Bunu en iyi yapabileceğine inandığımız bir işletme yapılıyor orada. Bir belediye ya da kurum çıkarsa hemen veririm. Üstüne para veririz. Bilginiz olsun" ifadelerini kullandı.

Demir geçen yıl tesisleri ziyaret ederek deneme üretimlerinin başarılı olduğunu ve buzağı ölümlerinin önleneceğini söylemişti.