George Floyd davasında karar: Polis memuru Chauvin cinayetten suçlu bulundu

Floyd'un boğazına diziyle yaklaşık 9 dakika basan Chauvin, ikinci derece ve üçüncü derece cinayet ile ölüme sebebiyet vermekten suçlu bulundu.21-04-2021 07:30

ABD'nin Minneapolis kentinde, 25 Mayıs 2020'de siyah George Floyd'u öldürmekle suçlanan, dönemin beyaz polis memuru Derek Chauvin'in yargılandığı davada karar açıklandı. İki gün süren tartışmaların ardından karara varan jüri üyeleri Chauvin'i ikinci derece ve üçüncü derece cinayet ile ölüme sebebiyet vermekten suçlu buldu.

Daha önce kefaletle serbest kalan Chauvin, kararın açıklanmasından sonra gözaltına alındı. Chauvin'in alacağı hapis cezasının daha sonra belirleneceği belirtilirken, eski polis memurunun onlarca yıllık hapis cezasıyla karşı karşıya olduğu vurgulandı.

12 jüri üyesi karar vermeden önce 14 gün boyunca polis uzmanlarını, tıp doktorlarını, Minneapolis Polis Departmanı mensuplarını ve görgü tanıklarını mahkeme salonunda ifade verirken izlemiş, saatler süren video görüntülerini incelemişti. Savcılar, dün bir kez daha jüriye cinayetle suçlanan polis memuru Derek Chauvin'in 9 dakika 29 saniye boyunca dizini bir sokağın ortasında Floyd'un boğazında tuttuğunu belirtmişti.

Kapanış argümanını sunan savcı Steve Schleicher, "Bu videoda aslında olan şey bu videoya baktığınızda ilk gördüğünüzü düşündüğünüz şey. Karnınızda hissettiğiniz şey. Kalbinizde bildiğiniz şey" diyerek jüriye selenmişti.

Cinayetten suçlu bulunan 45 yaşındaki eski polisin avukatları, gösterilen videonun başlamasından 17 dakika önceye giderek Floyd'un yasa dışı uyuşturucular aldığını ve tutuklanmaya karşı çıktığını iddia etti. Chauvin'in avukatı yaşananların "durumun sonucu" olduğunu, Floyd'un nefes alamamasının nedeninin fentanil adlı aşırı dozda bir ağrı kesici alması olduğunu öne sürmüştü.

Minneapolis Emniyet Müdürü Medaria Arradondo da ifadesinde, Chauvin'in Floyd'u gözaltına alırken, polisin güç kullanımına yönelik politikasını ihlal etttiğini ve kurallara uymadığını söylemişti.

NE OLMUŞTU?

Geçen aylarda ABD'nin Minneapolis kentinde sokakta gözaltına aldığı George Floyd'u dokuz dakika boğazına diziyle basarak nefessiz bırakan ve ölümüne neden olan polis memuru Derek Chauvin 1 milyon dolar kefaleti ödenerek serbest kalmıştı. Mahkeme kararı Chauvin'in güvenlik sektöründe bir daha çalışamaması, Floyd ailesiyle bağlantı kurmaması ve silah izinlerinin iptali kararlarını da içeriyordu.

Ülke çapında ırkçılık karşıtı protestolara sebep olan katliamın ardından Floyd cinayetine yardım etmek suçlamasıyla tutuklu bulunan diğer üç polis memuru da kefaletle serbest bırakılmıştı.