Genelkurmay İstihbarat Başkanı'nın emir astsubayı 'FETÖ’den tutuklandı

15 Temmuz'dan 4 yıl sonra tutuklanan M.K’nin, Serin’in Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı yaptığı dönemde de emir astsubayı olduğu öğrenildi.23-06-2020 22:37

Genelkurmay İstihbarat Başkanı Tümgeneral Ali Serin'in emir astsubayı M.K., ‘FETÖ/PDY’ soruşturması kapsamında tutuklandı.

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, 'ankesör soruşturmaları' ve 'itirafçı beyanları' kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen astsubay kıdemli başçavuş M.K., polis tarafından Ankara'da yakalanarak gözaltına aldı. Çok sayıda kişinin aleyhine ifade verdiği öne sürülen M.K., sorgulanmak üzere Malatya'ya getirildi.

Genelkurmay İstihbarat Başkanı Tümgeneral Ali Serin'in Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı yaptığı dönemde de görev yapan eski emir astsubayı M.K., emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılık sorgusunun ardından Malatya 2'nci Sulh Ceza Hakimliği'ne çıkartılan M.K., tutuklanarak cezaevine konuldu. M.K, 2016 yılında gerçekleşen 15 Temmuz Darbe Girişimi'nden 4 yıl sonra tutuklanmış oldu.

Öte yandan 15 Temmuz 2016'da yaşanan darbe girişiminden sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı görevine getirilen Tümgeneral Serin, 2019 yılında Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararıyla Genelkurmay İstihbarat Başkanı oldu. Gözaltına alınan M.K.'nin bu dönemde de emir astsubaylığı görevinde bulunduğu öğrenildi.