Genel Müdürlük önünde protesto: 'MKE'yi özelleştirmenin önünü açıyorlar, izin vermeyeceğiz!'

AKP tarafından TBMM'ye sunulan ve Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edilerek Genel Kurul’a gönderilen, MKE'yi özelleştirmenin yolunu açacak olan teklif MKE Genel Müdürlüğü önünde protesto edildi.29-06-2021 17:51

İleri Haber

MKE’nin özelleştirilmesinin önünü açan yasa teklifine karşı MKE Genel Müdürlüğü önünde açıklama yapıldı. Burada konuşan ESM Genel Başkanı Cemalettin Sağtekin, “Kamudaki iş güvencesi ne kadar tasfiye edilirse özel sektör mantığında oluşacak yeni yapıda bunun kat ve kat fazlası yaşanacaktır” dedi.

AKP tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulan ve Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edilerek Genel Kurul’a gönderilen, Makine ve Kimya Endüstrisi’ni (MKE) özelleştirmenin yolunu açacak olan teklif MKE Genel Müdürlüğü önünde protesto edildi.

Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) öncülüğünde yapılan basın açıklamasına, TBMM Milli Savunma Komisyonu üyeleri Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, Çanakkale Milletvekili Özgür Ceyhan ve Muğla Milletvekili Süleyman Girgin destek verdi.

‘KİT’LER YANDAŞLARA PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR’

Basın açıklamasını ESM adına Genel Başkan Cemalettin Sağtekin okudu. Kamu İktisadi Teşekkülleri’nin (KİT) AKP iktidarı tarafından özelleştirme ve serbestleştirme yoluyla yağmalanmaya ve yandaş sermaye gruplarına peşkeş çekilmeye devam edildiğini vurgulayan Sağtekin, “Binbir emekle kurulmuş ve ülkenin göz bebeği olan sanayi kuruluşları ve son olarak Sakarya Tank Palet Fabrikası gibi MKE Kurumu da talan edilmek isteniyor” dedi.

Özelleştirilen veya özel şirket haline dönüştürülen kamu kurumlarının tamamında çalışanların mağdur edilerek özlük haklarında büyük kayıp yaşandığını hatırlatan Sağtekin, “MKE’de yapılacak özelleştirme sonucu 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin (I) ve (II) sayılı cetvele tabi olarak görev yapan tüm personele (devlet memuru, sözleşmeli personel) hiçbir ayrım yapılmadan sözleşme teklif edilecektir. Sözleşme imzalamayı kabul edenler 4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak istihdam edilecek; fakat iş güvencesi ortadan kalkacaktır. Diğer yanda ise iş yapan ile yönetime ve siyasi iktidara yakın olan personel ve düşük ücretlerle işe yeni başlayacak personeller arasında iş barışı bozulacaktır” ifadelerini kullandu.

‘MKE SON OLMAYACAK’

Ekonomik olarak ülkeyi çöküşe sürüklemiş olan iktidarın çözümü bir kez daha kamu kaynaklarını haraç mezat satmakta bulduğunu vurgulayan Sağtekin, sadece MKE’nin değil, daha sonrasında diğer KİT’ler, kamuya ait sosyal tesis ve lojmanlar özelleştirmeye hazırlandığının altını çizdi.

‘İŞ GÜVENCEMİZİN ELİMİZDEN ALINMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ’

Siyasi iktidar, ekonomik olarak yaşadığı çıkmazı yüz binlerce kamu çalışanının iş güvencesini elinden alarak aşmayı hedeflemektedir” diyen Sağtekin, şunları söyledi:

Neo-liberal politikalar sonucu kamunun tasfiye edilmesi ve ülkemizin ucuz iş cenneti haline dönüştürülmesine, iş güvencemizin elimizden alınmasına izin vermeyeceğiz!

Tüm memur ve işçi arkadaşlarımız şunu çok iyi bilmelidir ki kamudaki iş güvencesi ne kadar tasfiye edilirse özel sektör mantığında oluşacak yeni yapıda bunun kat ve kat fazlası yaşanacaktır.

Sonuç olarak; sorunlarımızın çözümü, iş güvencesinin ortadan kaldırılması değil, zamana uygun teknolojinin MKE Kurumuna kazandırılması, liyakat ve eğitimin temel alındığı bir personel rejiminin oturtulması ve partizan yöneticilerle kurumların arpalığa çevrilmediği bir yönetim anlayışıyla Kurumumuz karlılığı daha da arttırılabilecekken tercih edilen yol ve niyetin iyi olmadığını görmekteyiz.